Márton-napi vigasságokkal zárul a Múzeumok Őszi Fesztiválja

Képző

A fesztivál során a múzeumi szakemberek és pedagógusok a hazai műtárgyakat, zenei, régészeti és építészeti örökségünket és hagyományainkat kívánták interaktív módon megismertetni a gyermekekkel. A múzeumok kreatív ötletekkel gazdagított programokat szerveztek az öt témakörben ? Térjünk a tárgyra!, A zene hullámhosszán, Régészkedj!, Építészeti Örökségünk, Márton-napi vigasságok ?, az NKA 17 milliós támogatásának köszönhetően pedig nagyon sok kisebb múzeum tudott bekapcsolódni a programba.

Hat hét alatt 157 programot szerveztek országszerte. A rendezvények ugyan még zajlanak, de már az eddigi számokból is nyilvánvaló, hogy több ezer gyerek vett részt a programokon. Százhalombattán például közel 400 gyerek próbálhatta ki a régészek eszközeit, Dunaújvárosban 300 gyereknek tartottak rendhagyó történelem órát múzeumban a római katonaságról, a Szatmári Múzeumban pedig több mint 600 gyerek ismerte meg egészen közelről a gyűjteményt.

A múzeumi órákon túl a családi napokon is különleges tematikus programokkal várták a közönséget. Az érdeklődő diákok, szülők és pedagógusok megismerhették például az újkőkor emberét, saját kezükkel restaurálhattak kerámia- és bőrtárgyakat, megtanulhatták a műtárgyak leltározási fortélyait, kipróbálhatták az olajfestés technikájának egyes fázisait, részt vehettek koncerteken, számtalan rendhagyó múzeumi órán, sőt ásatásokra is ellátogathattak.

A fesztivál a múzeumi szakemberek számára is érdekes programokat kínált. Különböző konferenciákon, szakmai napokon nyolcszázan vettek részt az ország minden részéből. Így például vonzó volt számukra a Teréz-napi vásári sokadalom, a Múzeumpedagógiai Expo, a ?gyermekbirodalmak? vagy a fogyatékkal élőknek szóló múzeumi kezdeményezések bemutatása is.

A rendezvénysorozat a szabadtéri múzeumok Márton napi vigasságaival érnek véget a mostani és a következő hétvégén. Szentendre, Nyíregyháza, Szombathely, Zalaegerszeg, Szenna és Ópusztaszer szabadtéri múzeumában várják a közönséget különféle Márton napi kézműves foglalkozásokra, libaszépségversenyre, hordógurításra, Lúdas Matyi Találkozóra, újbor- és libatepertő-kostolásra és számos mókás eseményre.

A Márton napi rendezvényekről további információk:

Szabadtéri Néprajzi Múzeum - 2000 Szentendre, Sztaravodai út Szabó Zsuzsanna,
26/502-571, szabozs@sznm.hu, www.skanzen.hu

Sóstói Múzeumfalu - 4431 Nyíregyháza-Sóstófürdő, Tölgyes u. 1. Nagyné Bősze Katalin, 20/9576-800, info@muzeumfalu.hu, www.muzeumfalu.hu

Vasi Múzeumfalu - Szombathely, Árpád u. 30.
Handler András, 94/501-948, 94/501-947, kozmuvelodes@savariamuseum.hu

Göcseji Falumúzeum és Finnugor Néprajzi Park - 8900 Zalaegerszeg, Falumúzeum u. 18. Molnárné Raposa Irén, 92/314-537, 92/703-295, muzeum@zmmi.hu, www.zmmi.hu

Szabadtéri Néprajzi Gyűjtemény - 7477 Szenna, Rákóczi u. 2. F. Véghelyi Anna, 30/353-6061, veghanna@smmi.hu

Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark - Szabadtéri Néprajzi Gyűjtemény 6767 Ópusztaszer, Szoborkert 68.
Tóth Antal, 30/9847-082, info@opusztaszer.hu, www.opusztaszer.hu