Maulbertsch festményével bővül a bibliai műkincstárlat

Képző


FranzAntonMaulbertsch_MarialatogatasaErzsebetnel_1791.jpg
Franz Anton Maulbertsch: Mária látogatása Erzsébetnél

Maulbertsch 1791-ben kezdett neki a vázlatnak. A munkával Szombathely első püspöke, Szily János bízta meg. A főpap arra kérte a mestert, hogy az épülő székesegyház főoltárához és a mennyezetére készítsen egy-egy képet. Maulbertsch két tervet vázolt fel. Az egyik az, amely most érkezett Szegedre, a másikról azonban, amelynek alapján végül a főoltárkép elkészült, nem tudni, bár a püspök számos levelezése e tárgyban Maulbertschcsel, fennmaradt.

 
A részletesen és gyönyörűen kidolgozott vázlat - amelyet a szegedi Kultúrpalotában láthat hamarosan a nagyközönség - Maulbertsch kései, magyarországi munkáinak utolsó, úgynevezett "klasszikus" korszakához köthető. A művész a főoltárképet még elkészítette az előkészítő vázlat alapján, ám a mennyezetet már nem tudta befejezni - ezt helyette tanítványai, Jozef Winterhalder és Anton Spreng tették meg. A festmény értékét tovább növeli, hogy a második világháborúban teljesen elpusztult a székesegyház mennyezetfreskója, és súlyosan megsérült a főoltárkép is.
 
A Mária látogatása Erzsébetnél egy 92x48,5 centiméteres nagyságú, rendkívül látványos olajkép, amely egy korabeli, aranyozott díszrámában van elhelyezve. És bár vázlat, részleteiben kidolgozott alkotás, amely önállóan is megállja a helyét. Témája, szervesen illeszkedett a mennyezet freskó tervével, az Angyali üdvözletet bemutató jelenettel.
 
Korábban: