(MTI) A megnyitón beszédet mond Orbán Viktor miniszterelnök, a fővédnök Schmitt Pál köztársasági elnök. A reprezentatív tárlat jelentős részében a 19. századi historikus festészet jól ismert alkotásait vonultatja fel, elsősorban a magyar államiságra helyezve a hangsúlyt. A Himnuszból és a Szózatból vett idézetekre épülő tárlat nem tudományos és nem is alkotmánytörténeti kiállítás, inkább a kultúrtörténet szemszögéből, festményeken, szobrokon, kódexeken vagy kéziratokon keresztül, történeti kísérőszövegekkel mutatja be a magyar nép elmúlt 1100 évét.
A 84 műtárgyból és 27 dokumentumból álló anyagban többnyire neves művészek ? többek között Székely Bertalan, Benczúr Gyula, Madarász Viktor, Barabás Miklós vagy Fadrusz János ? ismert alkotásai kaptak helyet, amelyeket azonban ? köszönhetően a korszerű világítástechnikának és installációnak is ? ilyen formában és összefüggésben eddig nem láthatott a közönség.
A műtárgyak mellett a magyar államiság szempontjából nagy jelentőségű dokumentumok is szerepelnek a kiállításban, többek között a Szent István törvényeinek legrégebbről fennmaradt lejegyzéseit őrző Admonti-kódex, Werbőczy Tripartituma, Sylvester János Biblia-fordítása, a Habsburg-ház nőági örökösödését lehetővé tevő Pragmatica Sanctio, a Kiegyezési törvények eredeti, a király által aláírt kézirata, illetve az 1949-es alkotmány Rákosi által szignált példánya.
Az MNG, a Magyar Nemzeti Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár és a Magyar Országos Levéltár együttműködésében megvalósuló kiállítás 2012. augusztus 26-ig lesz látogatható.