Megnyílt az Óbudai Múzeum új állandó tárlata

Képző

(MTI) - A tárlat Óbuda gazdag történeti múltját mutatja be három nagy egységben, a középkortól az 1970-es évekig.
   

A kiállítótérbe lépve az évszázadokon át Óbudára jellemző macskaköves utcán találja magát a látogató, majd a középkori Óbudával ismerkedhet meg. Ez kiemelkedő jelentőségű korszak volt a városrész történetének szempontjából, hiszen ebben a korban a város királyi, királynői központ volt.

   
A falusias mezővárost bemutató rész a Zichy korszaktól a XX. század elejéig vezeti látogatóit. A harmadik egység a város mai arcának kialakulását mutatja be, s a közönség végigkövetheti a többi között a szanálást és a lakótelepi környezet épülését is.
 
Az érdeklődők láthatnak a többi között szatócsboltot, polgári konyhát a XIX. század végéről, békásmegyeri lakásbelsőt, Anjou kori pénzeket, sarkantyút, zablát a XIV. századból, kőfaragványokat és női arctöredékeket Szent Margit síremlékéről. Aki belefáradt a nézelődésbe, régészeti játékban is kipróbálhatja tehetségét.
   
Szőcs Géza kulturális államtitkár felhívta a figyelmet arra: Óbuda azon kevés pontok egyike, ahol az egymás utáni korok gazdag rétegzettsége bonyolult szövevényt alkot, s a kiállítás létrejöttén túl a Zichy-kastély rehabilitációja is fontos lépés Óbuda életében. A tér Európa történelmének is része, s jóval többet kellene tudniuk róla a magyaroknak és Európának egyaránt. Szőcs Géza rámutatott arra is, hogy a kutatómunka beindítása az intézményben lényeges feladat.
   
Nehéz körülmények között őrizték és gyarapították a gyűjteményt az Óbudai Múzeumban, de sosem adták fel a reményt - hangsúlyozta Vígh Annamária közgyűjteményügyi főosztályvezető, hozzátéve: a tárlat képes elindítani az ember gondolatait, s arra ösztönzi, hogy újra felkeresse a múzeumot, átélje a történelmet, s megbecsülje azt. A múzeum nagy kihívás előtt áll, hiszen a gyűjteményt gazdagítani, az intézményt működtetni kell, s a kutatómunkára is nagy hangsúlyt kell helyezni - tette hozzá.