"Külön örömmel tölt el, hogy ezt a kiállítást egy olyan nagy művésznek szentelték, mint Tiziano, s hogy a kiállítás egy nagy művészeti kölcsönnel kerül megrendezésre, az olasz muzeális intézmények egyik legrégebbi képviselője, a Pitti-palota részéről. További bizonyítéka ez a Magyarország és Olaszország közötti gyümölcsöző és élénk együttműködésnek" - hangsúlyozta nyitóbeszédében Paolo Guido Spinelli Olaszország budapesti nagykövete.
Vécsey Axel, a tárlat kurátora az itáliai reneszánsz egyik kiemelkedő csúcsteljesítményének nevezte a Szürkeszemű férfi képmását. A megnyitón részt vett Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke is.
A Szürkeszemű férfi képmása a firenzei Pitti-palota gyűjteményéből érkezett Budapestre. Az alkotás kilenc, a Szépművészeti Múzeum saját anyagából válogatott 16. századi itáliai portréval együtt látható. Így egyebek mellett kiállították Veronese, Dürer és Tintoretto alkotásait is.
A tárlat negyedik állomása a géniuszok és remekművek című hatrészes kamaratárlat sorozatnak, amelyet a Szépművészeti Múzeum 100 éves fennállása alkalmából rendeznek. Ennek keretében egy éven át a világ neves múzeumainak Magyarországon még be nem mutatott művei szerepelnek.
A Tiziano - A titokzatos férfi című kiállítás június 16-ig tekinthető meg a Szépművészeti Múzeumban.
A szürkeszemű férfi képmása a legértékesebb alkotás, ami valaha Magyarországon volt: 13 milliárd forintos biztosítást kötöttek rá, a Budapestre szállítás pedig ötmillió forintba került. A kép kiállításához speciális technikát alkalmaztak. A festmény és a keret együtt csaknem 170 kilogramm, ezért különleges tartóelemeket használtak a szakemberek. A képet emellett még egy állványra is ráhelyezték. A festmény e nélkül, súlya miatt valószínűleg kiszakadna a falból.
A Szürkeszemű férfi képmását Tiziano az 1540-1550-es években festette. A szakértők nem tudják biztosan, hogy kit ábrázol a kép. Egyes feltételezések szerint egy modellről van szó, csakúgy mint a korszak más, női portréi esetében.