Megújítják a textilt

Képző

(MTI) - Költő László igazgató köszöntőjében a négy ország részvételével folyó program fő céljaként a különböző népcsoportok textilörökségének, motívumkincsének megismerését, a régi minták és technikák modern korba adaptálását, az új termékek előállításához szükséges módszerek fejlesztését jelölte meg. Az igazgató annak a reményének is hangot adott, hogy ezáltal a textilkészítők vállalkozási esélyei is megerősödhetnek. 
 

nepitextilek_mesterporta.jpg
Képünk illusztráció
 
A kezdeményezés, azaz a textilörökség megújítását célzó, az Európai Unió által mintegy 300 ezer euróval támogatott, összességében félmillió euróval gazdálkodó felnőttképzési program, az INEXTEX - a mozaikszó a textilörökségen alapuló tudás, tapasztalatok, módszerek innovatív cseréjét jelenti - 2007-ben Svédországból indult. Ehhez csatlakozott Észtország és Románia egy-egy megyéje mellett hazánkból Somogy megye.
   
Csapó Angéla, a kurzus vezetője elmondta: a kaposvári Motolla szövőműhely 14 tagja vállalkozott arra, hogy a megyei múzeum gyűjteményéből válogatott motívumokat felhasználva ruhákat, terítőket, konyhai és fürdőszobai kiegészítőket készítenek, s ezeket egy kiállításon ajánlják az érdeklődők figyelmébe.
 
Kapitány Orsolya, a múzeum néprajzi osztályának vezetője kiemelte: a megyei múzeum néprajzi raktárában csaknem négyezer darabból álló gyűjteményt őriznek. Ebből válogattak a programban résztvevők számára azzal a céllal, hogy a mára már elfelejtett mintakincset felelevenítsék, abból merítsenek, s azt a mai kornak megfelelő, eladható termékké formálják.
 
A program októberben Kaposváron egy összegző konferenciával és a négy résztvevő ország munkáit bemutató nemzetközi kiállítással zárul.