A díjat olyan városok nyerhetik el, amelyek értéknövelő módon rehabilitálták központi vagy alközponti jelentőségű közterüket, közparkjukat vagy sétálóutcájukat. A Köztérmegújítási Nívódíjat a díj tavalyi nyertesének városában, Százhalombattán adják át az április 26-27-én megrendezendő Hild János Konferencián.
A konferencia a Falu, Város, Megye alcímet viseli, arra utalva, hogy a közeli jövőben megújulnak a települési és térségi tervezés rendszerének elemei. Fokozott érdeklődés várható mind a szakmában, mind a szakpolitikában, mind a megvalósításban a térségek és települések fejlődését várhatóan legalább évtizedes időtartamra megalapozó tervfajták iránt, hiszen bár a sarkalatos törvények ? közöttük az új önkormányzati törvénnyel ? megszülettek, a részletekre vonatkozó jogszabályok még készülőben vannak, így egyelőre sem a települések, sem a megyék nem tudják, milyen feltételekkel gazdálkodhatnak, hogyan tervezhetnek a jövő évtől kezdve.
A százhalombattai Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban megrendezendő konferencián a kormányzat részéről számos előadó világítja majd meg a változásokat, így például A megyék új szerepe címmel előadást tart Salamin Géza, az NGM főosztályvezetője, valamint Új utak a településtervezésben címmel Dr. Szaló Péter, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára is.
A pódiumviták során a polgármesterek, a tervezők és a települések fejlesztésében kulcsszerepet játszó ingatlanfejlesztők is megfogalmazzák majd elvárásaikat a születőben lévő jogszabályokkal szemben azért, hogy a nehéz gazdasági helyzetben az átalakulás alatt álló településfejlesztés mielőbb az ország sikerágazatává válhasson.
A konferencián a Magyar Urbanisztikai Társaság egy másik kitüntetést is átad, immár 33. alkalommal. A települési Hild János-díjat olyan település önkormányzata nyerheti el, amely a céltudatos, fenntartható, integrált és stratégiai településfejlesztés terén kimagasló eredményeket ért el.