Mercedes, az ikon

Képző

A show a Design hét apropójából került erre a helyszínre, de tárgyszerűbb aktualitása is van, mivel 2011 tavaszán kezdi működését a kecskeméti Mercedes gyár. A cég már évek óta módszeresen építi magyarországi jelenlétét, amivel azt jelzi, hogy nem csupán személytelen összeszerelő üzemnek fogja használni a terepet. 2002 óta együttműködik a budapesti formatervező tanszékkel, 2009-ben pedig elindult az Hommage á Mercedes-Benz projekt, a MOME járműtervező szakirányának részvételével.
 
Gorden Wagener, a Mercedes vezető designere a magyar diákok kreativitására és stílusérzékére számított, amikor olyan plasztikát kért tőlük, amelyik a Mercedes cég filozófiáját a művészet és a korszerű technológia párbeszédének fókuszába állítja. Környezettudatos esztétikát, a Mercedes múltjának feldolgozását és valami újat, XXI. századit várt tőlük, és a kiállításon most a néző is szembesülhet az eredménnyel ? legalábbis a 9 pályamű kisméretű modelljével.
 
A pályázati anyag köré elegáns ?beavató? szertartást körített a Mercedes: végigvezeti a nézőt az autótervezés fontosabb állomásain, a skicctől az 1:1 arányú modellig, feltárja a részleteket, a célt és a megvalósult formák, anyagok, szerkezetek egymáshoz illeszkedését. Nem Mercedes-történetet látunk, hanem a tervezés nyomán megvalósult tárgy, a kész autó kialakulását, a designerek munkáját, az elejétől a végéig. A tablók, fotók, makettek, az átlátszó részletekkel látványossá tett modellek elmagyarázzák, mit ért a cég a kulcsfogalmak alatt: mitől lesz a jármű elegáns, erőteljes, méltóságos, dinamikus és így tovább.
 
A szlogenek, a marketingkifejezések a tervezés fázisaiban értelmet kapnak, és a folyamat végigkövetése a nehezen tárgyszerűsíthető PR-szöveg ellenére is valóban izgalmas. Megragadhatóvá válik, amit egy multicég úgy definiál mint ?érzelmi intelligencia? vagy ?kulturált sportosság?. Még tovább visz a MOME-pályaművek bemutatása, az a megközelítés, ahogyan a diákok egy lecsiszolódott folyami kavicshoz, egy levélhez vagy villámhoz, lebbenő selyemszalaghoz hasonlítják az általuk tervezett modell formavilágát.
 

A jövő autóstílusai mellett ott állnak a már kikísérletezett koncepció-modellek is: a vegyes hajtású BlueZERO, a Bionic Car, és persze nagy hangsúly került a környezettudatos tervezésre is, a fából és különlegesen cserzett bőrből készített belső karosszériákra, a természeti elemeket idéző, szabad mintázásra, a fénydiódás fényszórókra, a hibrid hajtású variációkra és felbukkan egy életnagyságú villanyautó is.

 

A fiatal designereknek az egész projekt egy jól működő, gyakorlati és művészi segítséggel megtámogatott munkakapcsolatot hoz, belépőt a világ autógyártásának élvonalába. A közönség pedig mindebből néhány hétig egy világmárka tervezési műhelytitkait és testközelbe hozott autócsodáit élvezheti.