Moholy-Nagy László első világháborús rajzai Berlinben

Képző

Moholy-Nagy László (1985-1946) 1914-től 1917-ig vett részt az első világháborúban, ahol korai rajzait készítette tábori levelezőlapokra. A Bauhaus-mester művészi pályájának kezdetét jelentő rajzokból körülbelül 300 lap ismert a világ különböző gyűjteményeiben, ennek közel felét őrzi évtizedek óta az Első Magyar Látványtár Alapítvány.
A ritkán látható rajzokból a Brüsszeli, Párizsi és Berlini Magyar Kulturális Intézet közösen rendezett vándorkiállítást, amelynek harmadik, utolsó állomása Berlin. A Berlini Collegium Hungaricum a berlini Bauhaus Archiv-val közösen rendezi meg kiállítását: míg a magyar intézet a művész pályájának legkorábbi, első szakaszát, mondhatni indulását mutatja be, addig a Bauhaus Archiv utolsó alkotó periódusát, az 1936 és 1946 között készített színes fotokísérleteit mutatja be elsőként a világon. A berlini közönség tehát egy időben láthatja a tábori körülmények között húszévesen készített rajzait és a huszadik század technikai fejlődését is tükröző, Moholy-Nagy művészi formanyelv-alkotását kifejező színes, absztrakt fotókísérleteit abból az időből, amikor a színes művészfotográfia még meglehetősen újdonságnak számított. A két intézmény Moholy halálának 60. évfordulója alkalmából közös szimpoziumot is rendez magyar és német szakértőkkel. A kiállítás nem pusztán Moholy-Nagy ifjúkori rajzainak biztosan futó és mégis könnyed és elegáns vonalaira, vagy friss, eleven dekoratív színeire helyezi a hangsúlyt, hanem arra a sajátos fotográfiai látásmódra, amelynek objektivitását nem a kamera, hanem a művész szándéka biztosítja.
Ugyanakkor a sorozat lapjai nem megmerevedett pillanatfelvételek egymásutánjával akarják jelezni a művész objektív tényközlő szándékát, hanem mozgásfázisok és időegységek apró eltéréseinek rajzi érzékeltetésével. Sejtetik és előrevetítik a "mozgásban látás" későbbi nagy kutatóját és felfedezőjét. Ebből a szempontból a rajzok nemcsak kamera nélküli fotókként, hanem felvevőgép nélküli film kockáiként is nézhetők. A kiállításon a mester rajzain kívül I. világháborús relikviák - tárgyak és fotók, köztük dr. Aszódi Zoltán orvos, amatőr fotós döbbenetes erejű hadikórház jelenetei - is segítenek megidézni a rajzok születésének körülményeit, helyszíneit (Galícia, Odessza).
Helyszín: Collegium Hungaricum Berlin, Karl-Liebknecht-Str. 9, 10178 Berlin Megnyitó: 2006. június 21. 19 óra Megnyitja: Dr. Annemarie Jaeggi, a berlini Bauhaus-Archiv igazgatója A kiállítás megtekinthető: 2006. június 21. - szeptember 10. Nyitva tartás: hétfőtől péntekig 9 és 15 óra között, szombaton és vasárnap 15 - 20 óra között A szimpozium időpontja: Június 21-én szerdán 10.30-túl 18.30-ig Helyszín: Collegium Hungaricum Berlin Előadók: Bajkay-Rosch Éva: Ismeretlen szociofotók. Bauhaus - Berlin - Magyarország Botár Olivér: Biocentrizmus és fotográfia Jeannine Fiedler: Utazás egy új világba. Moholy-Nagy László fotóművészetének fejlődése Andreas Haus: Karika, ív, vonalzó - Moholy-Nagy László tollvonásai Moholy-Nagy Hattula: Moholy-Nagy László - a nemzetfeletti Krisztina Passuth: Aura nélküli képek. Moholy-Nagy telefonképei Norbert Schmitz: Moholy-Nagy - Vertov - Eisenstein. Konstruktivizmus és film A Bauhaus-Archiv Berlin kiállítása 2006. június 21.-től szeptember 4.-ig tekinthető meg. A kiállítás helyszíne: Bauhaus-Archiv, Klinelhöferstraße 14, 10785 Berlin-Tiergarten