(MTI) - Összesen 985 tételt vittek kalapács alá a galéria Balaton utcai aukciós termében. A legmagasabb árat az a védett ezüst gyertyatartópár érte el, amelyet a XX. század elejének egyik legjelesebb iparművésze, Josef Hoffman jegyez. Ezért a bécsi modernizmus stílusában készült remekért 2,8 millió forintról indult a licit, és hosszas harc után 13 millió forintért vitte el a kitartó gyűjtő.
Időszámítás előtti, ókori tárgyakkal, mezopotámiai, egyiptomi és antik római, görög vázákkal, díszedényekkel, kínai szobrokkal, Buddha figurákkal, afrikai darabokkal kezdődött a galéria árverése. Bár mindezek kelendőnek bizonyultak, nagy áremelkedést nem értek el. Egy időszámítás előtt 350 körülire datált, dél-itáliai festett, égetett, vörös alakos cserépedényért megadták az 1,7 millió forintot. És ugyanennyit ért a hasonló korú, és eredetű bortartó edény is. 2,2 milliós kikiáltási áron vitték el az időszámítás előtt 2800-ból, az Indus völgyből való gabonatároló edényt.
A díszes XV. századi német, francia, itáliai szertartásedények, szenteket és Szűz Máriát ábrázoló szobrok megtartották néhány milliós kikiáltási árukat. De két körmeneti kereszt, egy XV. századi itáliai munka és egy 1400-as dél-német korpusz már versenyt indikált. Az előbbi 1,8 millióról 3 millióra, az utóbbi 3,4 millióról 4,2 millió forintra emelkedett.
Szolid emelkedéssel keltek el a holicsi, habán, alvinci és más néprajzi tárgyak, kancsók, bokályok, dísztányérok. A díszkardokat, fegyvereket sokan akarták megszerezni. Így a XVI-XIX. századra datált, aranyozással díszített pisztoly kerek 1 millió forintért kelt el. Aranyozott, ékköves díszkardokat pedig 600 és 900 ezer forint között, kikiáltási áruk két-háromszorosán vették.
A bútorok között pompás darabok voltak, de magas áruk visszatartotta a vásárlókat. Megvették viszont a festett, faragott, felvidéki, késő reneszánsz kelengyeládát az 1700-as évek remekét, 650 ezer forintért.
Az Iparművészeti Múzeumban őrzött Lorenzo Lotto szőnyeghez hasonló darab (nevét a reneszánsz itáliai festőről kapta, akinek képein ilyen motívumú szőnyegek láthatók), bár javításra szorul, 850 ezer forintról 1,9 millióig szárnyalt. Egy, aranyozott, úri-hímzéses, anatóliai terítő 50 ezer forintról hatszorozott. Míg az 1700 körüli flamand "Verdure" falikárpitért megadták a 3,4 millió forintot.
Az ezüstök, ékszerek árverése is sikeres volt, bár millió forintig egy darab sem ért, 900 és 950 ezer forinttal közelítette ezt a határt egy XX. század eleji platina karkötő és gyűrű.
Korábban: