A művészet mint ajándék a Periferic Biennále témája

Képző

A Periferic nemzetközi kortárs művészeti biennále alapvető célja a centrum-periféria viszony és a marginális kulturális kontextusban működő művészeti tevékenység folyamatos újragondolása különböző művészeti pozíciók és elméleti megközelítések révén. Az idei rendezvény a csere egy alternatív modelljének megalkotására tesz kísérletet, felvetve azt a kérdést, hogy "lehet-e a művészet ajándék".

 
Míg a Periferic Biennále mindig is kritikusan viszonyult a kortárs képzőművészet piaci elvű működéséhez, a Periferic 8 közvetlenül a művészet társadalmi értékét és produkcióját befolyásoló spekulatív módszereket vizsgálja. Az ajándékozás társadalmi gyakorlata mindennapi értelemben egy pozitív gesztus, hiszen mindenki szeret ajándékot adni és kapni. A csere lehet kölcsönös, de mégis a motivációk összetett hálózatát tükrözi: hatalmi és függőségi viszonyokat, valamint a presztízs megszerzésének vágyát. Az ajándékozás a művészet gazdasági viszonyainak metaforájaként is működik, leképezve az alkotás / termelés, megosztás / terjesztés, befogadás / fogyasztás folyamatait. A Periferic 8 rákérdez arra, hogy miként keletkezik a művészet értéke, és hogyan válik árucikké, amely a művészet szellemi és kereskedelmi piacán cserél gazdát. A kutatás két végpontját a piachoz szorosan kötődő kereskedelmi művészet és az ún. ajándék-gazdaságok alternatív modelljei jelentik.
 
Az új, kifejezetten a biennáléra készülő projektek mellett, meglévő és történeti művek, valamint dokumentációk világítják meg a "művészet mint ajándék" koncepció egy-egy aspektusát. A projektek két csoportos kiállítás formájában az Iasi egyetem sportcsarnokában, illetve a városi színház ideiglenes épületében láthatóak október 3-18. között. A csoportos kiállítás mint műfaj átértelmezett formában, mint a kutatás és tudás-csere helyszíne jelenik meg.
 
A Periferic 8 további célja, hogy felépítsen egy helyi közönséget és ezzel a régió hasonló kezdeményezései elé is példát állítson. Kísérő események és kreatív közvetítő program segítségével különböző kulturális rétegek közötti párbeszéd kialakítására törekszik. Egyrészt a szakmabeliek (művészek, kritikusok, elméleti szakemberek) aktivizálásával egy alternatív oktatási modellt állít fel, másrészt a helyi értelmiség más rétegeit és az érdeklődők tágabb körét is igyekszik bevonni.
 
Magyarországot El-Hassan Róza, Salam Haddad, Erdély Miklós és Loránt Anikó képviseli a Periferic Biennálén.