(MTI) Katona Szabó Erzsébet textilművész, a kiállítás kurátora elmondta, hogy 19 alkotó munkáit és Wehner Tibor művészettörténész erre az alkalomra írt Mi a múzsa? című szövegét teszik ki. ? Wehner Tibor mondanivalójának az a rezüméje, hogy minden megrázó élmény lehet múzsa és ennek igazolására helyezték írása mellé Márvány Miklós festőművész alkotását, amelyet a vörösiszap katasztrófa ihletett, igen erőteljes képről van szó ? magyarázta a kurátor.
Orosz István Kossuth-díjas grafikust a 20. századelő Oroszországa foglalkoztatja és képén éppen Lenin sakkozik, a másik munkáján Gorkij, az író múzsáját, egy szép színésznőt örökít meg. A nő alakját fotóra és abba belerajzolva képzelte el. Szöveget is írt hozzá: a színésznő a KGB ügynöke és "ráállították" Gorkijra.
Karsai Zsófia keramikus a görög mitológia kilenc múzsáját egy-egy fűcsomóval jelzi és a tizedik az ő múzsája, Weöres Sándor és kerámiamunkáján a költőtől származó idézet olvasható arról, hogy az árnyék örök.
Kun Éva keramikus faliképén tengerben úszó nőalakot ábrázol, a képet úgy készítette, hogy az üveget beolvasztotta a kerámiába, ettől kék lett az egész, idézve a tenger színét és a repedezett sziklafalat. Makovecz Anna képzőművész levél formájú lépőkövekből installációt készített a ház kertjében. Horváth Kinga grafikus két finom akvarellt festett Sziget címmel.
Remsey Flóra kárpitművész Cséti virágai című, térhatású fémkompozícióval van jelen. A kurátor, Katona Szabó Erzsébet múzsája Shakespeare, és a szonettekre készült sorozatából három papírmunkát állít ki ? sorolta a művészeket és műveiket.
A kiállítás-megnyitó után Együtt a múzsákkal a kertben címmel szabadtéri összművészeti program kezdődik, amelynek szószólója Juhász Judit, a Magyar Művészeti Akadémia sajtófőnöke lesz.
Keserű Katalin művészettörténész Mnémoszünéről, az Emlékezés, Jankovics Marcell filmrendező Kleióról, a történetírás, Zombori Ottó csillagász Uraniáról, a tudomány múzsájáról értekezik, míg Mezey Katalin költő Erató, a szerelmi-, Kalliopé, az epikus- és Polühümnia, a himnuszköltészet múzsái ihlette verseket válogatott és olvas fel.
Bajtala Emese hárfaművész Euterpéről, a lírai költészet, a zene múzsájáról beszél és muzsikál is. Jankovics Anna és Harna Péter színművész a szolnoki Szigligeti Színházból a Ne takarj, Sárközi! című vígjátékkal Thaleia, a komédia múzsáját idézi meg. Jessica Leon Carulla kubai és Csuja Gergely magyar balett művész Terpszikhoré, a tánc múzsája előtt tiszteleg, amikor kettőst táncol Csajkovszkij Csipkerózsika című balettjéből ? foglalta össze a kurátor.
A Múzsák kertje című kiállítás szeptember 30-ig tart nyitva Gödöllőn.