Pablo Picasso: Guernica |
(MTI) - A Puskin Múzeum tárlata Pablo Picassónak, a huszadik század festőzsenijének 240 alkotását sorakoztatja fel, köztük azokat a műveket is, amelyek orosz felesége, Olga Koklova balett-táncosnő hatására születtek, akit 1918-ban vett el Párizsban. Fiuk születése után néhány évvel különváltak, de általános vélekedés szerint Koklova ihlette Picasso későbbi anya és gyermeke témájú kompozícióit is.
"Abban az időben Oroszország volt a forradalom fővárosa, és az ebből fakadó erő nagy hatással volt Picasso műveinek születésére" - fogalmazott a Kreml kulturális szakértője.
Anne Baldassari, a kiállításon szereplő művek zömét kölcsönző párizsi Picasso Múzeum igazgatója hangsúlyozta, hogy a spanyol származású festő életében és alkotásaiban tagadhatatlanul tetten érhető Kazimir Malevics vagy Vaszilij Kandinszkij avantgárd művészetének befolyása.
Picasso felnőtt élete javát Franciaországban töltötte, de mint a kiállítás megnyitásán résztvevő Frédéric Mitterrand megjegyezte: "Oroszország tanította, ösztönözte és hajtotta őt". A francia kulturális miniszter hozzátette: Picasso Oroszországgal való kapcsolata a szovjet korszak előtti időket idézi, amikor az orosz elit még franciául beszélt egymással és a két ország között szabadon áramlottak az eszmék.