Nagyvárosi régészet a Nyulak szigetén

Képző

E kortárs régészeti projektnek a lényege, hogy felfejtse a környezetünkben található, az átlagos szemlélő számára érthetetlenné vált üzeneteket, jeleket, hétköznapi publikus tereink elemeit, melyek a város élete, tevékenysége során vagy a természeti folyamatok révén megcsonkultak, kiszakadtak eredeti környezetükből vagy újabb rétegek rakódtak rájuk. 

 
A kiállítók hosszas kutatómunka keretében járták be a várost, ilyen jelek, leletek után "szimatolva", hogy aztán összeülve személyesen megvitassák azok jelentőségét, és végül kiválogassák a most közrebocsátott gyűjteményt. Láthatók többek között rajzok, fényképek, egy videó és objektek is, amelyek mind-mind revelációszerűen világítanak rá önmagukon túlmutató jelentőségükre, történetükre. Az itt bemutatott gyűjtemény két képzőművész (Kovács Budha Tamás, Tábori András) és egy régész (Rácz Miklós) együttműködéséből állt össze, akik különböző kiindulópontból hasonló jelenségeket figyeltek meg és mutatnak be. Az összegyűjtött fotók rétegek keletkezését, lepusztulást és elfedést, egyes tárgyak fizikai és jelentésbeli kontextusukból való kiszakadását a folyamat közben ragadják meg. 
 
A Múzeumok éjszakáján (Június 19., 18 órától 2 óráig) AKA (A. Király András) képzőművész a Holdudvar Galéria négyzetes kőlapokkal borított, 120 nm-es külső teraszán egy talajfestményt készít el. AKA a padlózat kőlapjait egyenként lefestve, egy vagy több nyulat ábrázoló minimál mozaik képet, pixel artot hoz létre, mely direkt módon utal a Margitsziget régi elnevezésére (Nyulak szigete). A mű reflektál egy városi legendára, amely szerint a középkorban a szigeten leprásokat gyógyítottak, ezért a sziget neve abban az időszakban ?Insula leprorum? azaz Leprások szigete volt. A Nyulak szigete latinul ?Insula leporum?, tehát valószínűleg egy véletlen elírás révén kapott a sziget egy sokkal pozitívabb, vidámabb nevet. Mivel a mű egy ma már kevésbé ismert elnevezést hozna vissza a köztudatba, ezáltal kapcsolódik a ?Nagyvárosi régészet? című kiállításhoz, mintegy annak kiterjesztéseként az épületen kívülre is.