A svájci alapítású építőipari cég alapítványa másodszor 2007-ben hirdette meg az összesen ötmillió dollárnyi díjat bolygónk Föld öt régiójában, hogy még meg nem valósult, fenntartható építésű és működtetésű, szociális vagy környezettudatos tartalmú projekteket támogasson. Egyedülálló, hogy egy ilyen kitüntetés még csak terv formájában létező beruházásokat támogat, de a Holcim döntése már most, a három évente meghirdetett pályázat második menete után kiválónak bizonyult: a tervek nem maradnak papíron, az első forduló nyertesei már megépültek és kiválóan működnek.
Egy kivétellel. 2008 őszén nagy szenzációt keltett, hogy Janesch Péter és tervezőtársai elnyerték az európai régió aranyérmét, a budapesti Kormányzati Negyed koncepciójával, amiről már akkor tudni lehetett, hogy sosem fog megvalósulni. A madridi ünnepélyes díjkiosztón - ahol többszáz építész és újságíró ünnepelte a magyar tervezőt - az európai zsűri a tervet átfogó városrészmegújító, minden pontján megvalósítható munkának minősítette, energiabarát megoldásokkal, ami összességében a fenntartható városrehabilitáció példája.
A Holcim pályázatára nemcsak építészek, de civil közösségek, mérnökök, diákok is nevezhetnek. A lényeg, hogy minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyó, szociális felelősséget vállaló építészeti vagy környezetalakító terveket támogasson, amelyek valami újat tudnak mutatni a jelen problémáinak megoldására. Kifejezetten ilyen az a mobil munkaerőpiaci állomás, amelyet amerikai tervezők fejlesztettek ki, és prototípusát tavaly kiállították New Yorkban. A bárhová adaptálható, önellátó energiaforrásokra támaszkodó állomás emberi körülményeket kínál a napszámos munkára jelentkezőknek: kis főzőkonyhát, mosdót, padokat, hirdetőfelületet - városi használatban jól működő ideiglenes munkaállomást a sokszor megalázó utcai ácsorgás helyett. A terv a legjobb innováció díját kapta.
Aranyérmet a marokkói Fez folyó-revitalizációjának adtak, amely az egész óváros újraélesztését hozza magával, ezüstöt a vietnami Ho Si Minh város egyetemi campusának egy szigeten, amelyik az erős szél és az áradás szélsőséges terheléseiből nyer energiát; bronzot egy kínai falunak, ahol házról házra járva az egész szomszédságot meggyőzték a közös hulladékudvarok és víztisztítók, az ökologikus termelés előnyeiről, a túl nagy házak építése helyett. Itt nem csak az építészeti és mérnöki tervek, hanem főleg a szociális háló erősítése, a közösség belső szabályainak átírása segít abban, hogy a falu - Münchausen módjára - a saját hajánál fogva húzza ki magát a süllyedésből.
A díjnyertes munkákat bemutató kiállítás - az európai fődíjas magyar pályázattal együtt - másfél hétig látható a Magyar Kultúra Alapítvány földszinti aulájában. Inspiratív anyag, építészetek és civileket, mérnököket és kutatókat bátoríthat arra, hogy induljanak ötleteikkel a 2010-re meghirdetett harmadik pályázaton.