Nem szokványos építészet az Ernst Múzeumban

Képző


kapitanyandreas.jpg
Kapitány András egy korábbi kiállítása

 (MTI) - A kiállítás Kapitány András képzőművész és a soproni egyetem Alkalmazott Művészeti Intézete hallgatóinak munkáin keresztül a képzőművészet és az építészet találkozását szeretné reprezentálni.

A képzőművészeti irányultságú építészeti tervezés egyre nagyobb szerepet kap világszerte. Az új irányzat a mérnöki megközelítéssel szemben a formára irányítja a figyelmet, egyes képviselői például az épületet mint szobrot képzelik el. Jellegzetessége, hogy hangsúlyosabban jelenik meg a burkolat, a homlokzat játéka. A képzőművészet ihlette épületek egyediségükkel meghatározó jelként illeszthetőek be a városszövetbe.
  Az új designszemlélet ugyanakkor jelentős mértékben megköveteli az új építőanyag-technológiák használatát. Magyarországon még csak elvétve érhető tetten ez a szemlélet az épületeken, például egy budapesti, Lánchíd utcai hotelen, amelynek burkolata a külső hőmérséklet hatására változtatja a színét.
  A kiállításon Kapitány András alkotásait Maurits Cornelis Escher grafikusművész szellemisége inspirálta. Kapitány András az építési folyamatot fordítva értelmezi, a szerkezeteket részekre bontja, így mutatva föl az épületben mint struktúrában működő feszítő erőket. A Nyugat-magyarországi Egyetem diákjainak installációja kifejezetten erre a kiállításra készült, az épített és a természetes környezet viszonyáról szól, friss építészeti gondolatokat jelenít meg.