Németek Magyarországon, magyarok Németországban

Képző

A kiállítás huszonkét kiemelt élettörténeten keresztül ábrázolja, hogy milyen az élet két ország, két kultúra és két nyelv metszéspontjában, felölelve a középkortól napjainkig terjedő időszakot. Néhány életút erősen politikai vonatkozású, mint például Árpád-házi Szent Erzsébeté, akit már négyéves korában Eisenachba vittek jövendőbeli férjéhez, avagy Kottaner Ilonáé, aki 1440-ben a Szent Korona elrablásával írta be magát a magyar történelembe.
Újkori történelmünk során sokakkal találkozunk, akik boldogulásukat a másik országban igyekeztek megtalálni. Igaz ez a 19. század utolsó harmadában, az Osztrák-Magyar Monarchia engedte lehetőségek vonzerejétől csábítva ideérkező németajkú vállalkozókra, míg a másik oldalról találkozhatunk később nagyhírű magyar tudósok nevével, akik egyszerű diákként német egyetemeken tanultak.
A 20. század viharos történelme számos életútra rányomta bélyegét, a zsidóüldözésektől kezdve az '56-os forradalmon át a NDK-s polgárok '89-es határátlépéséig. A kiállítás vitrinjeiben egy-egy életúthoz féltve őrzött "kincsek" kötődnek. Ezek az elhagyott haza, a maguk mögött hagyott otthon kis csomagban elvihető emlékei.
A kiállítást audio-vizuális eszközök teszik még érdekesebbé, ahol többek között egy film kapcsán azt is megtudhatják, mit gondolnak a németek rólunk, s hogyan látjuk őket mi.

A kiállítás helyszíne: Magyar Nemzeti Múzeum, 1088. Budapest, Múzeum krt. 14-16.
A kiállítás látható: 2007. január 19. - március 18.
Nyitva tartás: naponta 10-18 óra között, hétfőn szünnap