Németh József-kiállítás nyílik Nagybányán

Képző

(MTI) - "A hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum gyűjteményében mintegy háromtucat Németh József-festmény található, ezek közül választottunk ki húszat, melyeket bemutatunk az erdélyi városban kedden nyíló tárlaton" - mondta Nagy Imre múzeumigazgató az eseményt beharangozó sajtótájékoztatóján.
    Hozzátette: a kiállítást a nyáron az Alföldi Galériában a nagybányai művésztelepen készült munkákból rendezett tárlat viszonzásaként rendezi a közgyűjtemény.

 
    Németh József 1961-ben kapta meg a Tornyai-plakettet, 1966-ban Koszta József-díjjal, 1976-ben pedig Munkácsy-díjjal ismerték el alkotóművészeti tevékenységét. 1957-től haláláig élt Hódmezővásárhelyen. Németh József mesterének a legendás Szőnyi Istvánt tartotta. Élete során 33 kiállítást rendeztek műveiből, volt tárlata Zágrábban, Moszkvában és Bécsben is. Dolgozott Indiában, Olaszországban, Bulgáriában és Görögországban.
    Tehetségét már korán felismerték, ezt mutatja az anyag rendezése során kiderült tény, hogy két alkotását már az ötvenes évek második felében bemutatták a párizsi festészeti biennálén - közölte a művészettörténész.
 

    A kiállítás látogatói megismerkedhetnek Németh József valamennyi alkotói korszakával. Nagybányára szállítják például korai, Fekvő akt kék drapériával című festményét. A főiskolás évei végén készült, impresszionista jegyeket felvonultató alkotás még erősen mutatja Szőnyi István hatását. Későbbi alkotásain már erősebb kontúrokat használt, forma- és színvilága egyre letisztultabbá vált. Festményein a paraszti életet nem zsánermotívumként, hanem inkább az ember és a természet, az ember és a munka örök viszonyának szimbólumaként jelenik meg. A tárlaton látható majd egyik utolsó, Beteglátogatás című műve is, melyet a nyolcvanas évek végén már súlyos betegen készített.