A nő négyszer: meglesve, kibeszélve, eltáncolva és bemutatva

Képző

 
Az Opus Magnum kiállítást kísérő filmprogram utolsó vetítésén a világhírű rendező, Jerzy Skolimowski tizenhét év hallgatás után forgatott filmje, a Négy éjszaka Annával látható az Ernst Múzeumban (március 7 19 óra). A kisvárosi szemétégető alkalmazottja, Leon szerelmes lesz egy ápolónőbe, akit megszállottan próbál megközelíteni. Éjjelente az ablakon keresztül bemászik a szobájába és hosszú órákat tölt el az alvó nő mellett. Látogatásai során egyre nagyobb bátorságra tesz szert ebben az abszurd helyzetben. A rendezés a francia ?Le Monde? jellemzése szerint a szürreális thriller hangulatát ötvözi a tragikomikus farce-szal, miközben Alfred Hitchcock és Bruno Daumont filmjeinek egyértelmű hatását érezzük.
 
Natalia LL szerint a művészet, amit csak szerelemből lehet csinálni, a legfontosabb érték az életünkben. A művész 1975 óta számos, a nemzetközi feminista mozgalom által szervezett konferencián, szimpóziumon és kiállításon vett részt. A kiállításához kapcsolódó két irodalmi est is ezt a témát, a női vagy nőművészet tematikáját járja körül, férfi és női szemmel. A Hímnem est vendége februárban a feminista férfi író, a pártoló empatikus és az alakváltoztató író voltak. A Nőnem est ennek párdarabjaként a mai magyar nőirodalom legfőbb vállalkozásainak, az Irodalmi Centrifugának és a Szomjas Oázis-kötetsorozatnak nagyasszonyait látja vendégül. Külön érdekessége a programnak, hogy míg a Hímnem estet a Nőnem esten fellépő Kiss Noémi moderálta, a Nőnem est (március 9. 19 óra) házigazdája a Hímnem egy felolvasó írója,  Kukorelly Endre.
 
A test érzékiségét, az önmaga identitásviszonyainak feltárását középpontba állító Gergye Krisztián március 10-i performanszának az erotika és a vulgaritás, a szabadság és a szabadosság, az intimitás  és a közszeméremsértés kontraposztjából indítva szélsőségekig feszíti a művészet és a nemiség határait. A lengyel művésznő fotói inspirálta performansz tárlatvezetője Tárnok Marica lesz, aki szíves örömest átveszi a nézőktől a megbotránkozás szerepkörét.
 
Március 11-én 16 órakor Somogyi Rohonczy Zsófia művészettörténész vezeti végig az érdeklődőket a tárlaton.