Non-standard építészet Budapesten

Képző

 

A budapesti díjátadón zajlott az Autodesk Revit nevű szoftver bemutatója, ennek segítségével készültnek a pesti köznyelvben "üvegbálna" néven emlegetett projekt tervei. A vizionárius vagy non-standard építészet ezzel az épülettel jelentkezik először Magyarországon: a létesítmény - azon túl, hogy az 1880-as évek végén felépült és a háborúban súlyos sérüléseket szenvedett Duna-parti Közraktárakat új funkcióval kelti ismét életre - hatalmas, acél-üvegszerkezettel fedett látványosságot kínál majd a Duna felé.

 
 

Az összesen 27 ezer négyzetméternyi területen, az "üvegbálna" belsejében és az azt közrefogó két raktárépületben kereskedelmi, kulturális és szórakoztató funkciók kapnak helyet. A tervek szerint elölről, a város felől a hármas tömb szolidabb, illeszkedőbb képet mutat, míg a folyó felé fölemelkedő üvegbuborék nem mindennapi látvány lesz, különösen az éjszakai kivilágításban. Belül üzletek és butikok, bárok, éttermek és egy 1500 férőhelyes rendezvényközpont, alul két parkolószint, körülötte sétányok és bicikliutak lesznek; a pesti Duna-part kivételes szakaszán, ahol a folyót nem vágja el az autóút a várostól; mindez új minőséget hoz a város életébe.

 

Az innovatív tervezésért járó díj kapcsán Kas Oosterhuis bemutatta irodájának néhány munkáját, köztük a hollandiai hangterelő falat, a Dubai-i Fylotelt és természetesen a budapesti CET-et is, amelyek a Revit komplex épületinformációs modellező (Building Information Model, röviden BIM) rendszerével készültek, és arról a szemléletváltásról beszélt, amivel az építészek a hagyományos tervezésről áttérnek az intelligens módszerekre. Az épületinformációs modellezés a költségek kiszámításától a fenntarthatóság szempontjainak érvényesüléséig számos ponton egyszerűsíti a tervezés és a kivitelezés folyamatát. Oosterhuis hangsúlyozta, hogy irodája nem különleges építményeket tervez, hanem olyan nem-hagyományos, inkább szoborműnek mondható épületeket, amelyeknek megvalósításában az intelligens tervezés nagy szerepet kap.