(MTI) - A Kultúrával a szlovák-magyar jóviszonyért nevű kampány nyitó rendezvényének kezdeményezője a Pozsonyi Magyar Kulturális Intézet és Krasztev Péter igazgató, aki elmondta, hogy a kiállítás egyedülálló és szimbolikus jelentőségű esemény, amelyen mindkét fél egyenrangú minőséget mutat fel. Festők, grafikusok, szobrászok, videóművészek mutatkoznak be Közép-Európa egyik legizgalmasabb kiállítóhelyén.
"Az elismert művészeknek a közös megjelenés iránt tanúsított őszinte érdeklődése kifejezi, hogyan látják az alkotók az Európán belüli kapcsolatok jövőjét" - hangsúlyozta Mészáros N. Júlia magyar kurátor, aki Zdeno Horecky, Mária Horváthová és Dagmar Srnenská szlovák művészettörténésszel együtt szervezte meg a tárlatot.
A közös koncepció az volt, hogy jó művészektől jellemző munkákat állítsanak ki és keresztmetszetet adjanak a korszakról. A szlovák kollégák az 1990-es évek művészeti alkotásaiból válogatták az anyagot, míg a magyar kínálat visszanyúlik a '70-es, '80-as évek legjelentősebb alkotóihoz, így nagyon színes magyar anyag jött össze - tette hozzá Mészáros N. Júlia.
A kurátor úgy állította össze a tárlatot, hogy minden időszakból legyen egy-egy olyan mű, amelyet a kor emblematikus alkotója készített. Így került a száz alkotás közé Birkás Ákos, Deim Pál, Fehér László, Nádler István, Maurer Dóra, Haraszty István (Édeske), Klimó Károly, Kelemen Károly és fia, Zénó, aki külön felkérést kapott a múzeumtól, hogy az épület körüli sétányra készítsen szobrot, amely állja az időjárás viszontagságait. A fiatal korosztályt többek között Nemere Réka, Csurka Eszter, Radák Eszter, Esterházy Marcell és Jakatics-Szabó Veronika képviseli.
A szlovák művészetet olyan nagy nevek fémjelzik a tárlaton, mint Juraj Melis, Robert Jancovic, Igor Minárik. Az anyag összeállítására hatással voltak a híres szlovák művészeti iskolák - jegyezte meg Mészáros N. Júlia.
A tolerancia a művészetben című kiállítás április 26-ig látható a Rajkától, a magyar határtól 1,5 kilométerre levő dunacsúni Danubiana múzeumban.