A tárlatot közösen rendezte az integrációra készülő két legnagyobb hazai technikatörténeti közgyűjtemény, a Közlekedési Múzeum és az Országos Műszaki Múzeum a Reneszánsz Év - 2008 alkalmából.
Az államtitkár beszédében kitért arra, hogy a reneszánsz korszakában olyan technikai megújulás zajlott le, amelynek hatása századokon át kimutatható a legújabb korig. A magyar műszaki múzeumok arra vállalkoztak, hogy áttekintést adnak a reneszánsz századainak technikai újításairól, ugyanakkor bemutatják azok előzményeit, közvetlen és hosszabb távú hatásait. Csák Ferenc mindehhez hozzátette: "Mindez nem kis feladat. Legalább annyi spiritusz kell hozzá, mint amennyi a reneszánszkor alkotóit, újítóit hajtotta."
Az államtitkár hangsúlyozta: nem szabad, nem is lehet elfelejteni azt a szellemet, gondolkodásmódot, nyitottságot, amely a reneszánsz korban lett az emberiség sajátja. "Nincs fontosabb fokmérője egy adott nemzet önértékelésének, önbecsülésének, mint a kultúra. Amelyben kifejezheti a tradíciókhoz való hűségét éppen úgy, mint a világra való nyitottságát" - jelentette ki az államtitkár, aki szerint a most megnyíló kiállítás is tökéletes példa az ilyen vélekedés bizonyítására.
Mint arról
beszámoltunk, a 2009. január 21-ig látható kiállítás a korabeli ember kíváncsiságát és korunk innovatív, kutató szemléletét állítja párhuzamba, és bemutatja a reneszánszban elinduló, évszázadokat átívelő technikai fejlődést. A reneszánsz különféle fejlesztéseire a jelenkor találmányai válaszolnak; így jutunk el az első földgömböktől az űrkutatásig, az ősnyomtatványtól az e-bookig.