A kiállításon látható többek között Henri Matisse (1869- 1954) két képe - az egyik egyetlen egyszer szerepelt nyilvános kiállításon a hatvanas években -, Andy Warhol (1928-1987) egy alkotása, és egy Picasso (1881-1973) is.
A legnagyobb érdeklődésre talán Jan Vermeer van Delft (1632-1675) Szent Praxeda című vászna számíthat, amelynek értékét 12 millió dollárra becsülik, de nem kizárt, hogy az érdeklődők nagyon felverik majd az árát, hiszen állítólag ez az utolsó alkalom, hogy valódi Vermeerhez lehessen jutni. Műveiből ugyanis napjainkra mindössze 36 maradt fenn, s ezeket a világ legjelentősebb múzeumaiban őrzik. Oroszországban egy Vermeer sincs, sem múzeumban, sem magángyűjteményben.
Az iparművészeti alkotások között külön említendő a nemrég előkerült, órával díszített Fabergé-tojás, valamint több Fabergé-keret. A gyönyörűen restaurált Paskov házban rendezett bemutatót közönséges földi halandók nem látogathatják, jegyeket nem árulnak rá, hanem meghívókat küldtek szét a múzeumoknak, a képzőművészeti főiskoláknak, kulturális szervezeteknek és néhány gyermekotthonnak.
No és természetesen a magángyűjtőknek: az orosz gyűjtők ugyanis az utóbbi időben egyre nagyobb szerepet játszanak a nemzetközi árverési piacon. Alighanem ezért is hozta el a Christie's Moszkvába ezeket az alkotásokat, noha a kiállítás rendkívül költséges: hatalmas összeget tesz ki a biztosítási díj, valamint a kincsek védelmére megszervezett rendkívüli biztonsági intézkedések.
Az utóbbi években egyébként már Moszkvában is megrendezik az Antik enteriőr kiállítást, s a legutóbbinak a katalógusából kiviláglik, hogy a világ legnevesebb műkereskedői olyan műveket hoztak el, mint például az id. Pieter Brueghel (1525?-1569) flamand festő egy képét, a hírek pedig arról szólnak, hogy a bemutatott műtárgyak javát megvásárolták.
(Múlt-kor/MTI)