Összefogás a kolozsvári független művészeti intézmények között

Képző

Bár a romániai forradalmat követően számos független művészeti kezdeményezésről tudunk, igazán meghatározó kulturális jelenlétükről csak a 90-es évek végétől beszélhetünk. Kolozsváron ekkor alapították a Tranzit Házat, amely a régióban elsőként mutatott példát egy elhagyott zsinagóga kulturális hasznosítására, és elsőként adott helyet a városban az experimentális tánc- és előadóművészetnek. De ebben az időszakban alakult a ma már az Ecsetgyárban működő, kulturális és művészeti projekteket, vitákat, platformokat és kutatásokat szervező AltArt Alapítvány is.

 
A 2000-es évek elején lépett színre az a művészgeneráció, amely már nem a kommunizmusban szocializálódott, és sorra születtek az elmúlt rendszer megszűnt művészeti szervezeteit és helyszíneit felváltó művészeti magánkezdeményezések és független intézmények. E folyamat talán legizgalmasabb ?képződménye? a 2009-ben létrehozott Ecsetgyár ? Fabrica de Pensule ?, mely a Műcsarnok Európai utasok kiállításának egyik legizgalmasabb alkotója, Ciprian Mure?an szerint ?az energiák felhalmozódásából és az ezeket az energiákat hordozó személyek révén kristályosodott ki.?
 
Magát a helyszínt műtermet és kiállító teret kereső galeristák, illetve művészek fedezték fel maguknak, majd egyre több független alkotó, kulturális szervezet, galéria és producer költözött melléjük. Napjainkban az Ecsetgyár vizuális és köztéri művészettel, színházművészettel, kortárs tánccal, illetve zenével foglalkozó művészek, galériák és szervezetek kollektív művészeti-kulturális tere, mely négy év alatt meghatározó szereplője lett a romániai kultúr- és várospolitikának.
 
Az Ecsetgyár működését a mai napig egyfajta informális és szabad, ugyanakkor együttműködő szellem jellemzi. Jó példa erre az a közös kiállítás-megnyitó, melyet az Ecsetgyárban működő hat kortárs galéria, a nemzetközi színtéren is igen sikeres Plan B, a Galeria Sabot, a Bázis, valamint a nemrég odaköltöző Lateral Art Space, a Baril és a Spatzie Intact szervez június elsején. Az esemény különlegessége, hogy a tárlatokon szereplő művészek skálája a befutott alkotóktól, mint például a Műcsarnokban is látható Adrian Ghenie, László István, Victor Man, Ciprian Mure?an, Cristi Pogăcean, Cristian Rusu vagy Şerban Savu a nemzetközi szcénában jelentős angol Matt Collishaw-n keresztül a Kolozsvári Művészeti Egyetem hallgatójáig, Andreea Ciobîcă-ig terjed.
 
A Műcsarnok Európai utasok ? Kolozsvári képzőművészet az ezredforduló után című kiállításán számos, az Ecsetgyárban alkotó művész és szervezet szerepel, de június 14-én a GroundFloor Group kortárs előadóművészeti csoport is ellátogat a Műcsarnokba Sinkó Ferenc rendező-koreográfus vezetésével, ahol a kiállítótérben adják elő nagysikerű POST.SYNC című darabjukat.