Papírpénzek a Cseh Centrumban

Képző


papirpenzallod_kos20070613002.jpg
Egy gulden, a Monarchia első pénze 1759-ből. A Cseh Centrumban A bankjegyek világa - Papírpénzek 1759 és 1918 között címmel nyílik kiállítás. MTI Fotó: reprodukció

(MTI) - A jeles cseh numizmatikus, Vladimir Filip által nemrégiben kiadott, 1759-1918 - Papírpénzek Mária Teréziától IV. Károlyig című album alapján készült tárlat augusztus 31-ig látogatható. A prágai Európai Numizmatikai Könyvtár munkatársai a fel nem lelhető példányokat számítógépes módszerrel rekonstruálták, így adva teljes képet a korszak pénzjegyeiről.
  Az Osztrák-Magyar Monarchiában több mint 350 bankjegy volt forgalomban, a kiállításon válogatást tekinthetnek meg ezekből a történészek és a gyűjtők. Vladimir Filip cseh és német nyelven megjelent könyvében mindegyik bankjegy megtalálható, időrendi sorrendben. Egy-egy fejezet a monarchia egy-egy uralkodója alatt forgalomban lévő bankjegyeket mutatja be, köztük a kényszerhelyzetben, így forradalmak vagy háborúk alatt használt fizetőeszközöket is.
  A tárlaton eredeti méretben láthatóak a fotómásolatok, melyek közül különösen érdekes egy 1851-ben kiadott 50 guldenes példány, amelyen a grafikus II. Józsefet örökítette meg szántás közben, a mai Csehország területén található Slavikovicében. Az első fellelhető példány egy 1762-es 5 guldenes, az előtte használt bankjegyeket számítógéppel rekonstruálták.
  A monarchia pénznemei gyakorlatilag az euró előfutárának tekinthetőek, és mivel a korszak mindegyik bankjegyét bemutatja a könyv, ezért nemcsak a gyűjtők, hanem a történészek számára is érdekes lehet. Erről Evzen Sknouril, a prágai Európai Numizmatikai Könyvtár munkatársa, a kiállítás gazdája beszélt. Hozzátette, hogy idén ünnepeljük az osztrák-magyar kiegyezés 140. évfordulóját. A történelmi esemény azért volt fontos a pénzforgalomban, mert attól az időponttól kezdve egyetlen pénz maradt érvényben, azaz a bankjegyek egyik felén már magyar nyelven is olvashatók voltak az információk.