Papp Elek lett az év fotográfusa

Képző


fotografia_szazevesgepdkoko20070825002.jpg
Egy 1900-ból származó műtermi fényképezőgép az Országos Műszaki Múzeumban, ahol a magyar fotográfia napja alkalmából megnyílt a Petzval korának fotótechnikája című kiállítás. 2003-ban 107 fotográfiai alkotócsoport és szervezet eldöntötte, hogy augusztus 29-én ünneplik meg a magyar fotográfia napját. A feljegyzések szerint Magyarországon 1840-ben, ezen a napon készült először nyilvános eseményen fénykép, vagy ahogyan akkor nevezték, dagerrotípia.MTI Fotó: Kollányi Péter

(MTI) - A kitüntetéseket Győri Lajos, a Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetségének (MAFOSZ) elnöke adta át a Magyar Fotográfia Napja ünnepségsorozat központi rendezvényén szombaton Budapesten az Országos Műszaki Múzeumban.

    A Magyar Fotográfia Napján a fotográfia feltalálásának kezdeteire, a fényképezés jelentőségére, valamint a fotográfiának a kultúra fejlődésére gyakorolt hatására is emlékezünk - mondta Győri Lajos.
    Papp Eleket méltatva azt hangsúlyozta, hogy a fotográfus képei informálnak, hozzájárulnak egy-egy kiállítás sikeréhez, emelik annak színvonalát.
    A két éve alapított Bakony Fotóklub a MAFOSZ elnökének szavai szerint az elmúlt évben rendezett kiállításokon elért eredményeiért, illetve a közművelődésben betöltött szerepe miatt részesült az elismerésben.
    A MAFOSZ vándorserlegével és Veres Mihály-plakettel ebben az évben a Fotó Natura Természetfotó Egyesületet tüntették ki. A budapesti APS Stúdió és a Ceglédi Fotóklub Veres Mihály plakettet kapott.
    Az ünnepségen adták át a MAFOSZ és a Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség (FIAP) fotóművészeti diplomáit, valamint a Mindennapi kenyerünk című pályázat díjait is.

    Vidra József, az Országos Műszaki Múzeum főmuzeológusa Petzval korának fotótechnikája című kamarakiállítást bemutatva elmondta, hogy a látogatók Petzval József korának fototechnikáját ismerheti meg.
    Az érdeklődők korabeli fényképezőgépeket, Petzval József által terezett objektíveket láthatnak. Petzval József 1828-ban Pesten szerzett mérnöki oklevelet, ezután a fővárosnál dolgozott, illetve az Institutum Geometricumban a matematika és a mechanika előadója, majd a felsőbb mennyiségtan egyetemi tanára volt. Nevét elsősorban az 1840-ben szerkesztett, nagy fényerejű akromatikus kettős fényképészeti objektívjei tették ismertté, amelyekkel a megvilágítási idő a másodperc töredékére csökkent és kiküszöbölődött a kép kontúrozottsága. Ő a korszerű anasztigmák lencserendszer feltalálója is.
    A Magyar Fotográfa Napján augusztus 29-én négy ország 47  településén 85 szakmai program várja a fotográfusokat és a fényképezés iránt érdeklődőket.     
    Győri Lajos korábban a távirati irodának elmondta 107 fotográfiai alkotócsoport és szervezet 2003-an döntötte el, hogy kiválasztanak egy "jeles napot". Azért augusztus 29-re esett a választás, mert 1840-ben ezen a napon készült először Magyarországon nyilvános eseményen fénykép, vagy ahogy akkor nevezték: dagerrotípa.