Pécsi emberek szabadtéri kiállítása

Képző

Pécs karakterét, igazi arcát valójában nem hangulatos terei, épületei adják meg, hanem az itt élő emberek. A városba látogató akaratlanul is érzékeli a közösségek, alkalmi vagy állandó alkotó csoportok, kiemelkedő egyéniségek szellemét. A folyamatos nyüzsgés, a késő este is élettel teli utcák, parkok, a kulturális főváros címtől függetlenül is kiemelkedő hazai művészeti teljesítmények mind-mind azt jelzik: Pécs nagyszerű város, nagyszerű városlakókkal.
 
 
A Parti Galéria ezt a hangulatot, érzést ragadta meg 2000-től, összesen hat kiállítás formájában. A XX. század elejét feldolgozó tárlatot továbbiak követték, az első és második világháborút, majd az '50-es éveket bemutatva jutottak el egészen a hippikorszakig. A hasonló budapesti próbálkozásokat megelőzve Pécs lakói tömegével bocsátották rendelkezésre személyes "emlékező" tárgyaikat, fényképeiket.
 
Az eredmény mind a mai napig meghatározó a magángaléria életében. Ennek az egyedülálló, a helyi kisközösség szöveteit feltáró tárlatnak a folytatását, újragondolását 2010-ben rendezi meg a Parti Galéria. Az ez alkalommal Városfoglalás néven futó kiállítás középpontjában már elhunyt, vagy tiszteletre méltó korú, élő embereket ismerhet meg a közönség. Több mint 100-150 posztert helyeznek el a civil zsűri által figyelemre méltónak ítélt személy lakhelyénél, munkahelyénél. A város lakói, vagy különböző szervezetek által is benyújtható "nevezéshez" nem kell más, mint egy fénykép, és egy rövid indoklás, amit a Parti Galéria címére postán, vagy e-mailben eljuttatnak (7621 Pécs, Mária u. 1., partigaleria@gmail.com).
 
A 2010. január 31-ig beérkezett ajánlásokat február végéig szemlézi a zsűri, amelynek tagjai dr. Gábor Olivér muzeológus, dr. Romváry Ferenc művészettörténész, dr. Szirtes Gábor irodalmár-helytörténész és dr. Szíjártó Zsolt kommunikációkutató. A rostán átjutott portrékat egy kisebb ceremónia keretében leplezik le 2010. március 13-án, s késő őszig láthatók. A több nyelven is illusztrált arcképek így hiteles és pontos képet adnak a város lakóiról, karakteréről, hiszen legkiválóbb alakjai mutatkoznak meg az óriásfotókon. A különlegesnek nevezhető kiállítás kötet formájában is megjelenik, a szó szoros értelmében véve pontos térképet rajzolva az ily módon megragadott egykori és jelenlegi városlakók mindennapjairól.