(MTI) - Gyugyi László Pittsburgh-ben élő magyar származású elektromérnök négy évtized alatt hozta létre egyedülálló Zsolnay-kollekcióját, melyet a nagyközönség együtt még sohasem láthatott. A gyűjtemény csak a Helikon Kiadó által 2006-ban megjelentetett Zsolnay a nagyvilágból című könyvből ismerhető meg.
A kollekció eszmei értéke felbecsülhetetlen, Gyugyi ugyanis a Zsolnay manufaktúra legkiválóbb, világ- és nemzetközi kiállításokon szerepelt alkotásait vásárolta meg. Az a csekély számú, úgynevezett duplum példány, melyeket e tárlatokra küldött tárgyakból őriztek Magyarországon, megsemmisült az első és a második világháborúban.
A gyűjtő anyagát céltudatosan úgy alakította ki, hogy a gyár alkotásait a nemzetközi stílusfejlődés részeként mutassa be úgy, hogy tárgyai egyben a díszműgyártás keresztmetszetét is adják. A hazai magángyűjtemények egyike, sőt, még a szám szerint legnagyobb anyaggal bíró Zsolnay Múzeum gyűjteménye sem ilyen átfogó.
Gyugyi László azt mondta: azért válik meg gyűjteményétől, mert hetvenöt éves, fiai tőle távol, San Franciscóban élnek, s nem akarja, hogy e kincsek később szétaprózódjanak Amerika múzeumaiban. A műtárgyak jövő ősszel, hajón és közúton érkeznek az Egyesült Államokból Pécsre.