(MTI) - A Guernicát az 1937-es párizsi világkiállítás spanyol pavilonjában mutatták be, majd vándorkiállításra indult a világban. Húsz éven át vándorolt a festmény, amely több tucat várost "látogatott meg" az Atlanti-óceán mindkét partján. Minden egyes alkalommal, amikor újabb állomás felé indult, a 27 négyzetméteres vásznat kivették a keretből, majd feltekerték. Utoljára 1981-ben kelt útra a Guernica, amikor a New York-i Modern Művészetek Múzeumából, ahol letétbe helyezte Picasso, míg Spanyolországban helyre nem áll a demokrácia, visszatért Madridba. Kezdetben a Pradóban állították ki, majd átvitték a Zsófia királyné Múzeumba.
"A festményt megviselte a sok mozgatás" - hangsúlyozta Jorge Garcia Gomez-Tejedor, a múzeum konzerválási osztályának vezetője. A Zsófia királyné Múzeum a spanyol Telefonica távközlési társasággal közösen fejlesztette ki azt a berendezést, amely infravörös és ibolyántúli tartományban készít fényképeket.
Éjszakánként a Pablitónak becézett másfél tonnás, 9 méter hosszú és 5 méter széles berendezés "térképezi" fel a festmény állagát. Kamerája 25 mikrononként tapogatja le a vásznat, észrevéve az emberi szemnek láthatatlan levegőbuborékokat, karcolásokat.
"A projekt célja, hogy megismerjük a festmény állagát" - fogalmazott Garcia Gomez-Tejedor, aki szerint jelenleg nincs szükség a Guernica restaurálására.