(MTI) Asztalos János a sajtótájékoztatón közölte: az igazságügyi szakértőre vár annak eldöntése, hogy a festmények hamisítványok vagy eredetiek; utóbbi esetben felbecsülhetetlen értékűek volnának a műkincsek. A Heves megyei főkapitányság megtudta, hogy június 15-én bűncselekményből származó festmények cserélnek gazdát Budapest XII. kerületében, a Táltos utcában, egy szakértő irodájában. Ekkor foglalták le a Gustav Klimt- és a Picasso-aláírású festményt; utóbbin a III. Birodalom pecsétje is szerepel. A szálak ezek után Szegedre vezettek, ahol további négy festményt foglaltak le: kettőn a Gulácsy Lajos-aláírás, egy másikon a Derain-szignó, egy tájképen pedig az "Adolf Hitler 1914" felirat szerepelt ? tette hozzá a bűnügyi igazgató.
A nyomozás során eddig hat embert hallgattak ki, valamennyiüket egyelőre tanúként. Eddig még az sem tisztázott, miként kerültek a képek az eladóhoz.
Az alezredes közölte, az üzlet értéke ismert, ám ezt még nagyságrendileg sem kívánja közölni, ugyanis ebből következtetni lehetne arra, hogy eredetiként kívánták-e értékesíteni a festményeket.
Ha a képek nem eredetiek, akkor vélhetően csalás miatt indul eljárás. Az viszont még nem derült ki, hogy eredetiként árulták-e a festményeket ? mondta Asztalos János.
Az MTI múlt pénteken a helyszínen, a XII. kerületi Táltos utcában azt látta, hogy civil ruhás rendőrök három megbilincselt, 30 év körüli férfit hoztak ki a ház alagsorából, és mikrobuszba ültették őket. Az utcát az akció idejére többtucatnyi rendőr zárta le, akik civil autókkal érkeztek. Az akkori, rendőrségi forrásból származó információk szerint az ügy érintettjei bűncselekményből származó festményeket és más műtárgyakat akartak bevizsgáltatni.