Pixelbetonból készült emlékmű rejti két évtizedig az időkapszulákat

Képző


szeged_idokapszulaemlekmu_rostacsaba_padosmelinda_dvett20100507053.jpg
A szegedi időkapszula emlékmű

(MTI) - A szegedi Napfényfürdő Aquapolis főbejárata előtt felállított ? Pados Melinda és Rosta Csaba tervezte - szobornál a legkorszerűbb technológiákat alkalmazták: az energiát az emlékművön elhelyezett napkollektorok gyűjtik össze, megvilágításáról ledek - fényforrások - gondoskodnak, anyaga pedig a fém mellett újfajta pixel beton (pXL beton), amely az elődjéhez, az üvegbetonhoz hasonlóan átereszti a fényt, a benne elhelyezett speciális műanyag csapocskákon keresztül.

   
Thierry Le Boucher, a kezdeményezést életre hívó EDF DÉMÁSZ Zrt. elnök-vezérigazgatója az emlékmű avatásán elmondta, a február végén elindult kampány néhány hónapja alatt csaknem 15 ezer időkapszula gyűlt össze. Az ország kilenc nagyvárosában vagy a kezdeményezés honlapján bárki megfogalmazhatta a jövő nemzedéknek szánt ígéretét: leírhatta vagy akár le is rajzolhatta, hogy mit tesz, és a jövőben mit vállal a környezet megóvása, a fenntartható fejlődés biztosítása érdekében.
   
A szakember közölte, azért az újonnan nyílt fürdő főbejárata közelében helyezték el a szobrot, mert ez lehetőséget teremt arra, hogy a naponta kikapcsolódni ide érkező több ezer helybéli és turista végiggondolja, személy szerint mit tehet a fenntartható fejődés és a természet érdekében.
   

szeged_idokapszulaemlekmu_rostacsaba_padosmelinda_dvett20100507050.jpg
A vállalásokat rejtő kapszulák

A többségében gyerekektől és fiataloktól érkezett vállalásokat rejtő időkapszulákat a szobor talapzatában helyezték el, és csak húsz év múltán, 2030-ban juttatják vissza a feladóknak.