(MTI) - Ana Manso augusztus 15-ig nyitva tartó kiállításán korábbi alkotásaival mutatkozik be a főváros közönségének. Papírra készült olajfestményei kis méretük ellenére monumentális hatásúak. Az erőteljes festői gesztusokat használó művész alkotásain egy-egy realisztikus elemet, például egy emberi felsőtestet foglal absztrakt környezetbe, képei azonban valódi térélményt adnak.
Az 1990 óta működő program keretében eddig 300 magyar művész utazhatott külföldre és 300 külföldi alkotó jöhetett a magyar fővárosba. A Budapest Galéria több nyugat-európai várossal, egyebek mellett Lisszabonnal, Párizzsal, Béccsel, Münchennel, Frankfurttal és Helsinkivel állapodott meg, hogy lehetőséget nyújtanak a művészeknek más országban való tapasztalatcserére, alkotásra.
A partnervárosok műteremlakást és ösztöndíjat adnak a művészeknek. A főváros képzőművészeti kuratóriuma dönti el, kik melyik városba mehetnek, s az óriási érdeklődést jelzi, hogy az idén százhetvenen pályáztak a 15-18 helyre. Az adott időpontokra és városokra mindig szeptemberben írják ki a pályázatokat, s a művészek egy portfólióval jelentkezhetnek. Magyarországon nincs korhatár, az ötvenes korosztály éppúgy lehetőséget kap a tanulmányútra, mint a huszonévesek. A nyugat-európai trend ezzel szemben az, hogy 30-35 éves korhatárt szabnak meg; a jelenleg kiállító portugál Ana Manso például 2007-ben diplomázott a lisszaboni Szépművészeti Egyetemen.
Magyarországról egyebek mellett Szász Sándor festő pályázata bizonyult sikeresnek, így ő mehet a közeljövőben Lisszabonba, jelenleg pedig Csoszó Gabriella tanulmányozza a portugál főváros művészeti életének pezsgését.
A magyar fővárosban vendégeskedő művészektől csupán annyit kérnek, hogy a Budapesten eltöltött idő alatt készült műveikből egyet hagyjanak itt a Fővárosi Közgyűjtemény számára, az alkotásokat a Kiscelli Múzeum őrzi.