(MTI) - A domborműveket az 1970-es években helyezték el a szobor talapzatán, az eredeti reliefek a Károly-híd Múzeum állandó kiállításán láthatók - mondta el Petra Hoftichova, a prágai galéria illetékese. A szobor jelenlegi pótdomborműveit - amelyeket a járókelők buzgón simogatnak, hogy teljesítse kívánságukat - új másolatokkal helyettesítik a május 1. és október 31. közötti világkiállítás idejére.
Az expón a boldogságot hivatottak jelképezni, ami "megérintheti a kínaiakat, hiszen szemükben a legalapvetőbb dolog a boldogság" - magyarázta Pavel Antonin Stehlik, a sanghaji világkiállításon való cseh részvételért felelős főmegbízott.
A XIV. században épült Károly-híd egy részének makettjét a Nepomuki Szent János-szoborral, illetve a 64 x 54 centiméteres, mintegy 20 kilós domborművekkel a cseh pavilon bejáratánál tervezik elhelyezni.
Nepomuki János általános helynököt IV. Vencel cseh király parancsára halálra kínozták, és holttestét 1383. május 16-án Prágában a hídról a Moldvába vetették. A legenda szerint azért halt meg, mert nem volt hajlandó elárulni az uralkodónak felesége, Zsófia királyné gyónási titkát. Hídon álló bronzszobrát 1683-ban emelték Jan Brokoff barokk szobrász terve alapján. A helynököt 1729-ben szentté avatták.
Nepomuki Szent János Csehország patrónusa, valamint a folyók, a hidak, a hajósok, a vízimolnárok, a halászok, a haldoklók és a gyónási titok védőszentje.
Korábban: