Ravenna kincsei Pécsre érkeznek

Képző

Érdekes kulturális találkozásnak lehet tanúja, aki április 10. és május 10. között ellátogat a pécsi Dóm Múzeumba, illetve a Cella Septichora Látogatóközpontba. Ekkor látható ugyanis a ravennai antik mozaikok másolatának gyűjteménye, amely az Európa Kulturális Fővárosa projekt keretében, Ravenna Provincia, Pécs és a boszniai Tuzla együttműködésének köszönhetően valósul meg.
 
Ravenna a Nyugat-Római Birodalom utolsó fővárosaként és a Gót Királyság központjaként olyan különleges műemlékekkel gazdagodott, amelyeket - hasonlóan a most bemutatott vándorkiállítás helyszínéül szolgáló pécsi ókeresztény sírkamrákhoz - az UNESCO a világörökség részévé nyilvánított. Ezek közé tartozik Ravenna legrégibb épülete, az V. századi Ortodox keresztelőkápolna, Galla Placidia mauzóleuma, a Szent András kápolna, Theoderik mauzóleuma, a San Vitale-székesegyház, vagy éppen a San Apollinaire-bazilika Classében. Mivel a kiállított mozaikmásolatok eredetijei az olasz város ókeresztény építményeiből származnak, különleges élménynek ígérkezik a pécsi ókeresztény sírkamrák díszletei között látni ezeket az alkotásokat.
 
 
Ahogy arról Budapesten, az Olasz Intézetben megrendezett sajtótájékoztatón Libero Asioli, Ravenna megye turisztikai tanácsosa beszámolt, ez az '50-es években útjára indult vándortárlat egy idegenforgalmi-kulturális misszió része. A bizánci korszakból származó mozaikok hű másainak bemutatásával nem csak értékes művészeti alkotásokat tárnak a közönség elé: egyúttal szeretnék Ravenna megye és Ravenna város kvalitásait is megmutatni, turisztikai vonzerejét növelni. Elmondta: remélik, hogy 2019-ben Ravenna is csatlakozhat az európai kulturális fővárosok sorába.
 
Andrea Corsini, Ravenna város turisztikai tanácsosa hozzátette: már beadták a pályázatukat, és remélik, hogy kultúrájuk, művészetük, identitásuk ilyen módon való exportálásával hosszú távú nemzetközi kapcsolatok építésére nyílik alkalom. Ugyancsak a hosszú távú együttműködés fontosságát hangsúlyozta Szalay Tamás, a Pécs2010 EKF-program kulturális igazgatója: a mozaikkiállítás során a ravennai és a pécsi ókeresztény örökség kerül egymás mellé, ami egy időn és téren átívelő kapcsolat folytatása.
 
A két helyszínen kiállított, hű másolatokat a Szépművészeti Akadémia (Accademia di Belle Arti) mozaikcsoportja készítette: a szigorú szabályok szerint, komplex eljárásmóddal létrejött alkotások így arra is lehetőséget teremtenek, hogy az eredeti darabokkal szemben közelről, részleteiben is megszemlélhessük a mozaikokat.