Rekordot várnak Az abszintivótól

Képző


christies_pablopicasso_azabszintivo_angelfernandezdesoto_portreja_k_epa20100317044.jpg
Pablo Picasso: Ángel Fernandez de Soto portréja

(MTI) - Az Ángel Fernández de Soto portréja (más néven Az abszintivó) című festménytől 30-40 millió fontot (9-11,7 milliárd forintot) várnak, ilyen magas értékre még egyetlen európai árverésre bocsátott művet sem taksáltak. Az 1903-as keltezésű Picasso-képet Andrew Lloyd Webber világhírű zeneszerző adja el, és a remélhetőleg befolyó csillagászati összeg a nagy-britanniai művészetet és kultúrát támogató alapítványát gazdagítja majd.

   
Ezt a műalkotást már 2006 novemberében is szerepelt a Christie?s kalapács alá kerülő tételei között, de az utolsó órában vissza kellett vonni, mert egy német állampolgár azt állította, hogy a festményt gyakorlatilag ellopták családjától a nácik. Egyik ősét, Paul von Mendelssohn-Bartholdy berlini bankárt arra kényszerítették, hogy más műalkotásokkal együtt nyomott áron eladja 1934-ben - hangoztatta.
 
"Ezt az óvást peren kívüli egyezséggel rendeztük, és a felperes a festményre támasztott minden igényét visszavonta, így az alapítvány szabadon értékesítheti a képet" - hangsúlyozta most közleményében az aukciósház.
   
A június 23-i árverést azután tartják, hogy a vetélytárs Sotheby?s februári aukcióján Alberto Giacometti svájci szobrász életnagyságú bronzszobra, a L?Homme qui marche (Sétáló ember) 104,3 millió dolláros (19,88 milliárd forintos) leütései áron kelt el. Ezzel megdöntötte a 104,2 millió dolláros (19,86 milliárd forintos) előző rekordot, amelyet egy másik Picasso-kép, az 1905-ben festett Fiú pipával (Garcon á la pipe) ért el 2004-ben New Yorkban.
   
Jussi Pylkkanen, a Christie?s európai, oroszországi és közel-keleti részlegének igazgatója szerint Ángel Fernández de Soto portréja "évtizedek óta az egyik legértékesebb műalkotás, amelyet árverésre bocsátottak".
   
Picasso 1899-ben találkozott a portré modelljével, Ángellel és kétszer is közös műtermen osztoztak Barcelonában. Az aukciósház szerint de Soto "sokkal több időt szentelt az ivásnak, mint a művészetnek", és barátja szenvedélye miatt Picasso kénytelen volt egy másik műtermet bérelni, hogy dolgozni tudjon. De Soto 1938-ban halt meg a spanyol polgárháborúban.
   
Andrew Lloyd Webber alapítványa szintén egy árverésen jutott hozzá a festményhez 1995-ben New Yorkban 29,2 millió dollárért (durván 5,6 milliárd forintért). Azóta Picasso három műve is 50 millió dollárt (9,6 milliárd forintot) meghaladó áron talált új gazdára, a rózsaszín korszakban született Fiú pipával című képét pedig a világ legdrágább festményeként tartják számon. A spanyol festő Vincent van Goghot taszította le trónjáról, aki egy 1990-ben elért 82,5 millió dolláros (15,7 milliárd forintos) festményárral 14 éven át a világ legértékesebb művészének számított.