Roma kultúra a fiatalok lencséjének tükrében

Képző


chachipe_diak_osa_3.jpg
Miodrag Ignjatovic, Szerbia: Bjanavesko
 
A chachipe annyit tesz, mint "igazság, valóság": e szó fémjelezte az Open Society Institute (Nyílt Társadalom Intézet) és az OSA Archívum által 2008 novemberében kiírt diákfotó-pályázatot, amelynek eredményeként az OSA Archívum Centrális Galériájában kedden délután nagyszabású kiállítás nyílt. A sokszínű tárlat kiállítói a Roma évtized program 2005-2015 tizenkét résztvevő országának - köztük például Albániának, Bulgáriának, Macedóniának, Szerbiának, Szlovákiának és Horvátországnak - 12 és 25 év közötti fiataljai, akik ezáltal mutathatták meg a romákról alkotott egyedi, személyes képüket. Azt az arcot, amelyet nem, vagy csak nagyon ritkán van alkalmunk megmutatni és meglátni.
 

chachipe_diak_osa_4.jpg
Pavle Calasan, Montenegró: Konik chavore
 
A Chachipe Diák fotópályázatára beérkezett 1400 fotó közül a nemzetközi zsűri három kategóriában (Az utcám, a városom, ahol élek; Az én színes világom; Mi a baj?), a kategóriákon belül pedig három korosztályban (12-15, 16-19, 20-25 éves) osztott ki díjakat, emellett két különdíj is gazdára talált. A díjazott fotók közül kiemelkedik a Romániából pályázott Salat Kincső (23) Cigány királynő című képe, amelyen egy gyönyörű cigány kislány olyan elementáris erővel néz a kamerába, hogy a szemlélő kétségtelenül találónak érzi a címet. A montenegrói Pavle Calasan (24) felvételén egy kisfiú sugárzó mosollyal, karjait önfeledten széttárva néz az égre: az összképet csupán a környezet, egy szeméttelep árnyalja - vagy talán épp emiatt olyan szívfacsaróan szép és megrendítő ez a pillanatkép. Tulajdonképpen ez a mentalitás, a sokszor a nyomor szélén élni kénytelen emberek a körülményekkel is dacoló vidámsága és életszeretete tekint vissza ránk ezekről a felvételekről.
 

chachipe_diak_osa_2.jpg
Luiza Puiu, Románia: Buthjarindoj
 
Az olykor keserédes, néhol könnyfakasztó momentumok nemcsak az általuk ábrázolt, máskor sztereotípiáktól terhes világról mondanak el új, talán eddig nem mindenki számára ismert történeteket, de fiatal alkotóik nézőpontját látva mi magunk is belekukucskálhatunk azokba a lencsékbe, amelyeknek mindkét oldalán sorsok villannak fel. A díjazott fotók alatt az alkotók rövid bemutatkozása olvasható: az olykor nagyon fiatal diákok meglepően komolyan nyilatkoznak életükről, terveikről, világképükről. Akárcsak az OSA Centrális Galériájában látható, közel száz felvétel, amely igazsággá változtatja szánkban a közhelyet: tanulhatnánk tőlük.