ROMAvilág Berlinben

Képző

Az EU keleti bővítése óta a romák az Európai Unió legnagyobb etnikai kisebbsége. Becslések szerint 8-10 millió roma él az EU területén, a legtöbben az Elbától keletre. A Collegium Hungaricum Berlin komplex kiállítás keretében mutatja be a közép-kelet-európai romák életét, kultúráját és művészetét - tájékoztatott a Balassi Intézet.
 

A kiállítás több szempontból és több korszakból villantja fel a cigányságról alkotott képet, egészen a Moholy-Nagy László által 1932-ben, a berlini cigányokról készített dokumentumfilmtől (?Grossstadtzigeuner?) a Horváth János miskolci képzőművész 2009-ben roma fiatalokkal és gyerekekkel létrehozott akciójáig, amelynek során a mélyszegénységben és kilátástalan helyzetben lévő Bódvalenkét ?freskófaluvá? varázsolták. Ez utóbbi idilli képi világába hasítanak Zádor Tamás és Maly Róbert Magyarországon, valamint a Gömöri Fotóklub Szlovákiában készült szociofotói. És míg a lengyelországi roma családból származó, Berlinben élő Katarzyna Pollok festményei és szobrai a romák indiai eredetére reflektálnak, addig Szauder Dávid médiaművész Roma Subculture című installációja a budapesti romák hiphop- és rapkultúráját mutatja be.

 
A berlini Szlovák Kulturális Intézet közreműködésével létrejött kiállítás megnyitója alkalmával rangos nemzetközi szakértők és politikusok vitatják meg a közép-európai romák integrációjának problémáit és azok lehetséges összeurópai kereteit. A kerekasztal beszélgetést Manfred Sapper, az OSTEUROPA című német folyóirat főszerkesztője vezeti.
 
Résztvevői: Izsák Rita, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárságának kabinetfőnöke, Romani Rose, a Német Szintik és Romák Központi Tanácsának elnöke, Markus Meckel, 1989-ig ellenzéki evangélikus lelkész, majd 1989/1990-ben az NDK fordulat utáni utolsó kormányának külügyminisztere, Katarzyna Pollok roma származású berlini képzőművész