A ruszin képzőművészet története nem rendelkezik ősi gyökerekkel, de minden Kárpátalján, a múlt században kezdődött. A XX. század elején, a harmincas-negyvenes években Boksay József, Erdelyi Adalbert és Manajló Teodor (a jelenlegi Országos Ruszin Önkormányzat elnökének a nagyapja) alapították meg a Kárpátaljai Festőművészeti Iskolát. Ettől kezdve, évről évre, egyre több tanítvány és egyre több tehetség bukkant fel.
Ruszin vásznak a falakon
Képző
A ruszin festőművészet sajátos, színekben gazdag hagyománnyal rendelkezik, ami szinte minden alkotásban fellelhető. Manajló András festőművésznek, a jelenlegi Országos Ruszin Önkormányzat elnökének az az ötlete támadt, hogy újra fel kellene támasztani a Kárpátaljai Festőművészeti Iskolát, amely ? véleménye szerint ? napjainkra elveszítette a szervezettségét.
Ezért 2006 óta Magyarországon minden évben, az Országos Ruszin Kisebbségi Önkormányzat 2-3 nemzetközi (plan air) festőtábort szervez, amelyen mindig más és más országokból érkező ruszin származású festőművészek vesznek részt. A táborok mindig a művészek által megfestett alkotásokból készült kiállítással zárulnak. Az itt született alkotásokból minden festő 2-3 művét adományozza az Országos Ruszin Kisebbségi Önkormányzat gyűjteményének. Az évek során a nemzetközi és kortárs ruszin festőművészek által készített alkotásokból összegyűlt tekintélyes mennyiségű anyagból július 27-én a Karinthy Szalonban vándorkiállítás nyílik.