Augusztus 21-én este a kARTon Galériában baráti társaság köszöntötte a rajzolók élő legendáját. Ők Sajdik ?tsai?, az örökség fenntartói, éltetői, akik a több évtizednyi Ludas Matyi-kultúrán túl is vallják a karikatúra fontosságát, sőt felelősségét.
A valaha híres magyar sajtókarikatúra évszázados műtörténeti előzményekre épült és olyan bombabiztos színvonalon működött, hogy az a szocializmus éveiben is egyszerre tudott megjelenni művészetként és szórakoztató műfajként. Művelői Bosch és Hogarth eszközeivel fogalmazták meg a szavakban sokszor ki nem mondható jelentésrétegeket, sajátosan ellenpontozva az írott sajtó állításait. Önálló műfajként pedig éppen Sajdik és néhány kortársa emelte, amikor az animációs film, a televíziós reklám, a grafika hirtelen kitágult eszköztára módot adott erre. Emblematikus figurákat és helyzeteket mutattak fel. A Sajdik rajzolta Pom-Pom mesefigurái nem maradtak a gyerekek szubkultúrájának elemei, beszivárogtak a felnőttek világába is, archetipikus mintákat sűrítettek magukba. Valami verbálisan alig kifejezhetőt mondtak el a kiszolgáltatott, tömeglétre kárhoztatott nagyvárosi emberről, a pszichés és környezeti terhek elviselhetetlen nyomásáról.
Sajdik Ferenc alkotása |
Köszönet az alkotóknak, a KOKSZ Műhelynek, köszönet Sajdiknak a kortársak művei mellé tett ?Budapesti anzix? sorozatért, amely a rendszerváltás környékének Budapestjét annyi humorral és annyi keserűséggel hozza vissza. A tárlat a nyárutó egyetlen hetében tart nyitva, aligha láthatják mindazok, akik szeretnék, de legalább ott van még néhány napig, hát örüljünk neki.