Sardzsai kulturális nap a Művészetek Palotájában

Képző

 

(MTI) ? A magyarországi látogatásuk előtt Írországban járt vendégek európai körútjuk során fontosnak tartották Budapestet útba ejteni ? hangsúlyozta Abdallah al-Ovaisz, a tartomány kulturális és informatikai minisztere a Művészetek Palotájában. Az Ovaisz család neve jól cseng az egész emirátusban, de Európában is ? derült ki a kulturális napon, hiszen a családi alapítvány írókat, tudósokat  támogat és ösztöndíjakat is ad alkotók számára.
 

Bemutatták Szultán bin Mohamed al-Kásziminek, Sardzsa sejkjének Nimród című színművét kedden este a Fesztivál Színházban, előtte azonban a sardzsai Nemzeti Színház fiatal zenészei vezették be a ruha-, fotó- és könyvkiállítás megnyitóját.
  
Csonka András, a Művészetek Palotája vezérigazgató-helyettese kiemelte, hogy a sardzsai Nemzeti Színház vendégjátéka a remélhetően folytatódó együttműködésnek már a második állomása, hiszen a Művészetek Palotája és a budapesti Operaház közös szervezésében vendégszerepeltek magyar muzsikusok a közelmúltban Omanban, a maszkáti operaházban, amelynek szépségéről Mohamed az-Zubair fotói is tanúskodtak a Müpában.
 
Fotósorozat mutatta be a sardzsai hétköznapokat is. A kiállított ruhák egyik fele elegáns mai viselet, de az arab világ hagyományos vonalait és motívumait őrzi minden darab, a másik felük pedig azt a gazdagságot dokumentálja, amely az arab díszítőművészetet a textilek felhasználásában is jellemzi.
 
Fodor Sándor, az ELTE Sémi Filológiai és Arab Tanszékének professzora rámutatott, hogy a kultúrák és vallások párbeszéde az Európai Unió egyik prioritása. Nemcsak a hídépítés fontos az európai ? különösen az iszlám hagyományokhoz sok száz éve több szállal kapcsolódó magyar ? és az iszlám kultúra között, hanem az is cél, hogy az Európában élő iszlám közösségek tudatában legyenek annak, milyen hatalmas és színes kulturális kincs örökösei.