(MTI) - A 82 éves festőművésznek a Werner Hornunggal közösen készített, a budapesti Abigail Galériában nemrégiben kiállított digitális képfantáziái közül 56 látható a francia fővárosban, valamint húsz rajzot, és Sárközy Pál első két párizsi, 1949-ben készült akvarelljét is bemutatják.
A két művész hat éve dolgozik együtt: Sárközy Pál hagyományos rajzait Werner Hornung fotó- és komputermanipulációval egészíti ki. A látomásszerű részletekből összeálló színes munkák legfőbb témája a női szépség, a szerelem, a féltékenység, és az emigráns létből fakadóan a gyökerektől való elszakadás, mindez szellemesen, gyakran humorral fűszerezve.
A tárlat központi helyét a francia államfő feleségéről, Carla Bruni-Sarkozyről készült portré foglalja el, amelyen az elnökné-énekesnő az elnök miniatűrjét ábrázoló zongorán ülve gitározik. A hatalmas festmény mellett pedig Pierre Cardin portréja látható. A divattervező a tulajdonosa a kiállításnak helyet biztosító kulturális központnak, amely a francia elnöki hivatallal, az Elysée-palotával szemben, a Champs-Elysées sugárúton található. A divatkreátor személyes megrendelésére készült alkotás négy napja lett kész, és most először láthatja a nagyközönség.
Pierre Cardin a megnyitón elmondta: nagyon tetszik neki a mű. "Igazi realista alkotás, igaz, egy húsz évvel ezelőtti fotó alapján készült, és azóta már egy kicsit ráncosabb vagyok" - tette hozzá. A mecénásként és műgyűjtőként is jól ismert divattervező kifejtette: politikai, vallási és nemzeti hovatartozástól függetlenül negyven éve állít ki műtárgyakat saját kiállítóhelyén, és úgy érezte, érdemes a francia közönséggel is megismertetni Sárközy Pál művészetét, akit régóta barátjaként tisztel. "Amikor valaki egy neves személyiség fia vagy apja, állandóan kritizálják. Én pedig úgy gondoltam, hogy még mielőtt Sárközy Pált is kritizálni kezdenék, be kell mutatni a munkáit".
Politikus fia miatt Sárközy Pál korábban nem akarta képeit Franciaországban kiállítani, mert errefele "túl ismert a név". Ezért előbb külföldön mutatta be munkáit, többek között Madridban, Amszterdamban, Kairóban és Budapesten.
A francia média hatalmas érdeklődése kapcsán pedig némi iróniával azt mondta: azon gondolkodik, hogy nevet változtasson, mert a francia újságírók folyton a politikáról kérdezik, pedig "ő csak képeket csinál". "Ha majd Hajdúnak hívnak, talán a képeimről is fognak beszélni, és nemcsak a politikáról. A fiam viseli az én nevemet, nekem kell egy másikat találni" - mondta.
Sárközy Pál úgy érzi, hogy a szaksajtó is politikai alapon ítéli meg munkásságát: "Ha jobboldaliak, akkor (azt mondják) nagyszerű, ha baloldalról jönnek, akkor meg nagyon rossz (amit csinálok)".
A megnyitóra Sárközy Pált elkísérte jelenlegi felesége, Ines, és eljött első házastársa, Andrée is, valamint Francois és Guillaume nevű közös gyermekeik. Harmadik gyermekük, Nicolas, a köztársasági elnök viszont egy levél kíséretében egy nagy csokor virágot küldött apjának. "Azt írta, hogy akkor fog eljönni, amikor nem lesz itt ennyi újságíró, mert szeretné nyugodtan megnézni a képeket" - árulta el Sárközy Pál.
A 8 és 16 ezer euró között megvásárolható alkotások Sárközy Pál elmondása szerint nagyon kelendőek. Budapesten a februári kiállítást követően a Sárközy-Hornung párostól 18 képet vásároltak meg, három másik festmény árverésen kelt el, Kairóban pedig nyolc művüket adták el.
Az Out of mind / Az elmén túl című kiállítás Párizsban május 9-ig tekinthető meg, azt követően a marokkói Marrákesben, majd a belgiumi Bruges Dalí Múzeumában lesz látható.