Siófokon beindították az építészek fantáziáját

Képző

(MTI) - Balázs Árpád, Siófok polgármestere a kenyérgyárban rendezett ünnepélyes eredményhirdetésen méltatatta a pályázatot kísérő nagy szakmai érdeklődést és a pályaművek magas színvonalát. A neves építészekből, művészettörténészekből és gazdasági szakemberekből álló bíráló bizottság 14 pályamű díjazására és megvételére tett javaslatot, ezeket a kenyérgyár jelenlegi 3Color kiállítása mellett péntektől tekintheti meg a közönség. A nyertes pályázó 7,5 millió forint díjazásban részesült, a többi díjazott között további 25,5 millió forintot osztottak ki.
   
A 320 fok Galéria jelenleg 

A térség kiemelt - a kenyér sütési hőfokára utaló -, 320 fok elnevezésű projektjének ötletgazdája és szaktanácsadója, Juhász László elmondta, hogy a díjazott pályaművekből és a hozzájuk készült szakvéleményekből könyv is készül.

   
A projekttel kapcsolatban kifejtette: a fő cél, hogy az egykori kenyérgyár ipari épületében 2007 óta működő művészeti galéria egy világszínvonalú építészeti értéket felmutató, korszerű kulturális, oktatási és technikai központtá épüljön át 2012-re. A projekt alkalmas arra, hogy Siófoknak és a régiónak is új jellemzőket, új minőséget adjon, építve a kulturális célú turizmus unión belül tapasztalható dinamikus növekedésére - vélekedett Juhász László.
   
A projekt rendelkezik a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség támogatási ígérvényével. Az előzetes kalkulációk szerint 235 millió forint fordítható az építési tervek elkészítésére. A megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére is meghirdették már a közbeszerzési eljárást. Juhász László beszámolója szerint a projekt tartja az ütemtervet, amely szerint szeptember végéig el kell készülnie az elvi építési engedély kérelemnek és a megvalósíthatósági tanulmánynak.
   
A tervek szerint a 12,5 ezer négyzetméteren megvalósuló projekt első ütemének építése 2011 közepén kezdődne, és két év alatt valósulna meg. 2,4 milliárd forintos költségvetéséhez 1,4 milliárd forinttal járul hozzá az Európai Unió. A beruházás második ütemét a tervek szerint 2-2,2 milliárd forintos költségvetésből tíz éven belül kellene megvalósítani. A központ kiemelt célja lesz kortárs művészeti közgyűjtemények befogadása, a művészeti képzés meghonosítása. A több profilú létesítmény oktatási és tudományos ismeretterjesztő funkciókat is ellátna, helyet biztosítana rendezvényeknek, koncerteknek, konferenciáknak.