Somogyi Győző: nagyon szeretem a mesterségemet

Képző

 

(MTI) ? "Kitörő örömmel fogadtam, hiszen jelenleg ez a szakma legmagasabb elismerése" ? mondta el Somogyi Győző, hozzátéve: nem érte teljesen váratlanul, sejtette és remélte, hogy előbb-utóbb megkapja a díjat. Véleménye szerint az elismerésben benne van az is, hogy idén tölti be 70. életévét, de mögötte van 40 év szakmai munkája is.
    

"Nagyon szeretem a mesterségemet" ?hangsúlyozta ? "éppen ezért az egész pályámra szívesen emlékszem vissza." Az 1980-as év fordulópont az életében: addig csak fekete-fehér grafikákat készített, ám egy görögországi úton "nagy színélményben" volt része. A Földközi-tenger és az ég kékje, a sok erős szín hatással volt rá, ekkor kezdett festeni, hiszen már Magyarországon is észrevette a színeket. 
    
"A művészet egyik feladata, hogy megtanítsa az embereket látni" ? vallja a művész, aki szerint az ember nem mindig látja, amit lát. Pedig kell, hogy az ember rá merjen csodálkozni a világ szépségére, illetve tudatosan keresse az "éltető" szépet. Nagyon sok ember rosszkedve, depressziója azért van, mert nem látja meg a körülötte lévő szépet, mely még a legszörnyűbb életkörülmények között is megtalálható ? vélekedett.
    
Mint mesélte, nagyon szeret Salföldön, "választott hazájában" élni. Ő nem csak lakik a falun, de falusi életet él: gazdálkodik, állatokat tart, kertészkedik, szóval kihasználja és kiélvezi a falu nyújtotta lehetőségeket. "Nem a világtól való elhúzódást, vagy remeteéletet kell elképzelni, hanem egy élő kisközösséget, melyből bármikor ki lehet menni a világ nyüzsgésébe, de mint egy védőburok, befogadja az embert."
    
Somogyi Győző szólt arról is, hogy a 100 arcképet felvonultató Magyar hősök arcképcsarnoka című alkotását Kőszegen, az 53 uralkodót megörökítő A magyar királyok arcképcsarnokát Kaposváron, az Árpádház szentjeiről készült, 30 képből álló ikonosztázt pedig Jákon tekintheti meg a nagyközönség.
    
A tervek szerint idén év végén alkotásaiból életmű-kiállítást rendeznek Budapesten a Vigadóban, ahol olyan műveket is láthatnak az érdeklődők, amelyeket még sohasem állított ki a művész. A többi között több ezer színes rajzot, színes hadiviseletek rekonstrukcióit, amelyek jelenleg a fiókokban hevernek ? mondta Somogyi Győző, aki egyebek mellett a magyar történelmi sorsfordulók, a vallás és a hétköznapi élet által inspirált, korhűségre törekvő, egyéni utat járó, irányzatoktól független műveiért vehette át a Kossuth-díjat.
    
Somogyi Győző 1942. július 28-án született Budapesten. A képzőművészeti gimnázium elvégzése után nyomdászként dolgozott, majd teológiai tanulmányokat folytatott. 1967-ben katolikus pappá szentelték, egy évvel később egyháztörténeti doktorátust is szerzett. 1975-ben kilépett az egyházi rendből, azóta szabadfoglalkozású művész. 1997-től a Magyar Művészeti Akadémia tagja, 2004 óta elnökségi tagja.
    
Munkásságát számos díjjal ismerték el: Munkácsy Mihály-díj (1988), Magyar Művészetért Díj (1992), Pro Natura Díj (1993), Mednyánszky László-díj (1994). 1997-ben megkapta a kiváló művészi címet, 2003-ban a Prima Díjat.