(MTI) - A Miskolci Galéria nemcsak az állandó tárlat adta lehetőségeket kínálja, számos Szalay-grafikával, illetve hagyatékának dokumentumaival rendelkezik, amelyeket mind eredeti, mind digitalizált formában a kutatók rendelkezésére bocsát, a Szalay-anyag tanulmányozásához pedig háttéranyagot biztosít. Ennek keretében a Miskolc Városi Könyvtárral közösen kialakított képzőművészeti könyvtár művészettörténeti könyvek gyűjtésével és grafikai kiadványok széles körével várja a látogatókat - ismertette a részleteket Barázda Eszter, a galéria szóvivője.
Rámutatott: az állandó tárlat anyagában megismerhetik Szalay Lajost és alkotói útját, akit már életében tisztelet övezett, és legendák lengték körül. Példaként említette viszontagságos életét, önként vállalt, majd kényszerű négy évtizedes emigrációját, kivételes rajzi tehetségét, művészetében korszakos jelentőséggel bíró, iskolát teremtő szemléletét, munkásságát.
Kitért arra, hogy a tárlat kiegészül a képzőművészeti könyvtárral, amely egyfajta kutatóhely. Létrehozásával a Miskolci Galéria központi szerepet tölthet be olyan kutatásokban, amelyek a művész munkásságával, illetve a XX. századi grafikatörténettel foglalkoznak - fűzte hozzá a szóvivő.
A Miskolc Városi Könyvtár szakmai támogatásával kialakított képzőművészeti gyűjtemény jelenleg háromezer kötetből áll, művészettörténeti és grafikai kiadványok széles körével rendelkezik. A teljes könyvállomány elérhető a városi könyvtár elektronikus katalógusában is az intézmény honlapján.