(MTI) - Az Akadémia Művészeti Gyűjteménye és az MTA Könyvtára által közösen rendezett tárlat az intézményt alapító Széchenyi Istvánnak állít emléket halálának 150. évfordulójának kapcsán.
A tárlat nem csak Széchenyiről szól. Az iratokon, naplókon, személyes tárgyon kívül olyan "arcképcsarnokokat" is rekonstruál a kiállítás, amelyek különböző korabeli társaságokat, köröket jelenítenek meg. Széchenyi elgondolásait, terveit munkatársai, követői vették át, valósították meg, és a kiállítás néhány olyan, a korabeli nyilvánosságban fellépő hölgyet is bemutat, aki a közösség felemelkedésén munkálkodott, vagy éppen Széchenyi elképzeléseit, intézményeit anyagilag és erkölcsileg támogatva, a kultuszát építve járult hozzá ahhoz, hogy az életmű maradandó legyen.
Az este során a Várban, az MTA Zenetudományi Intézetben Kodály Zoltán, Bartók Béla és Dohnányi Ernő tárgyait bemutató kiállításra várják a látogatókat. A Kodály és Bartók első közös szerzői estjének emlékére rendezett tárlatnak köszönhetően az érdeklődők megismerhetik, hogy Kodály Zoltán vigyázott az egészségére: a látogatók túracipőit és jégcsákányát is megtekinthetik. A tárgyi különlegességek mellett számtalan érdekes írásos forrást is bemutat a kiállítás, így Bartók és Kodály pályatársa, Kovács Sándor zeneszerző-zongorista francia nyelvű cikkét, amelyben először méltatja és nevezi az új magyar iskolának a két zeneszerző művészetét.
Kodály Zoltán első felesége, Sándor Emma pedánsan vezetett házi naplójából a háztartás mindennapjaiban felhasznált eszközök mellett a vendégeik neve is szerepel. A naplóban megőrződött annak a napnak a feljegyzése is, amelyen Kodály Zoltán órát tartott Emmának, Bartók Béla pedig ebédre érkezett zenésztársához. A kiállítás szervezői szerint ezekben a hetekben, sőt lehet, hogy éppen ezen a napon ismerkedett össze a két zeneszerző.
A látogatók bepillantást nyerhetnek a Zenetudományi Intézet épületébe költözött vörös vércsepár életébe, megismerhetik a XVIII. századi orgonaépítés titkait, élvezhetik az intézménynek helyet adó Erdődy-Hatvani Palota erkélyéről szóló fúvóskoncertet, és meghallgathatják, hogyan szól Dohnányi Ernő különleges, ívelt billentyűzetű zongorája. Az éjszakát a XIX. század hangulatát idéző "zene- és borkóstoló" zárja.