(MTI) - Mint Botka László a méltatásában kiemelte, Kass János "nem csak része volt a közösségnek, de formálója is, olyan ember, akitől szebb lett a világ, olyan, aki körül táncra perdültek a múzsák. S aki körül táncra perdülnek a múzsák, az hisz a szépségben, igazságban, emberségben, és megtanít hinni a szépségben, az igazságban és az emberségben".
"Kass János oszlop volt, mely tartotta Szeged fölött a magas eget. És most kidőlt az oszlop. Kegyetlenül nehéz lesz - és kegyetlenül sokan kellenek hozzá -, hogy helyébe állva valahogy újból vállunkra vegyük ezt a gyönyörű darab égboltot Szeged felett. Emlékét örökre megőrizzük itt, a Tisza partján" - írta Botka László.
Zombori István, a Móra Ferenc Múzeum főigazgatója elmondta, hogy a város és a múzeum kedves öreg barátját és pártolóját vesztette el Kass János személyében.
Kass János és családja meghatározó szerepet töltött be Szeged XX. századi történelmében. A jó értelemben vett polgári világnak a Kass-család nélkül nincsen történelme Szegeden, ezért is fontos, hogy legalább az elmúlt két évtizedben megkaphatták az ezért járó elismerést - hangsúlyozta a főigazgató.
A Kossuth-díjas művész alkotásaival egészen a legutolsó időkig rendszeresen találkozhattak a szegediek a nevét viselő galériában. Néhány éve például azokat a nagyközönség által még soha nem látott grafikákat mutatták be itt, melyeket Kass János 1956-ban készített 1956-ról - idézte fel a muzeológus.
Kass János Kossuth-díjas, kétszeres Munkácsy Mihály-díjas grafikusművész, könyvillusztrátor életének 83. évében hétfőn hunyt el.