A Népszabadság Kiadó és a Kieselbach Galéria művészeti könyvsorozatának harmadik darabjában Derkovits Gyula életműve tárul fel az olvasók előtt. A szerző, Molnos Péter művészettörténész friss szemmel, az elmúlt évtizedek előítéleteitől mentesen tárgyalja a festő sorsát és életét. A gazdag illusztrációs anyagot, számos dokumentumfotót és több mint 160 színes reprodukciót tartalmazó, közel 230 oldalas album megkísérli plasztikusan és hitelesen bemutatni a korábban "éhen halt proletárfestőnek" kikiáltott művész valódi arcát.
Az elmúlt évtizedekben sokatmondó csend övezte Derkovits festői munkásságát. A XX. század egyik legjelentősebb magyar művésze több okból kifolyólag nem kapta meg az értékének kijáró figyelmet. A rendszerváltozást megelőző évtizedekben - József Attilához hasonlóan - a hatalom megkísérelte szorosan magához kötni, sőt kisajátítani az életművet. Ezzel magyarázható, hogy az 1990 utáni időszakban sokan önkéntelen gyanakvással tekintettek Derkovits emberi és művészi világára.
A több évtizedes csend után Molnos Péter most megjelenő könyve végre újra a figyelem középpontjába helyezi Derkovits alkotói pályáját, s elfogulatlanul, a festő élete köré szőtt mítoszokat cáfolva mutatja be a magyar képzőművészet egyik legjelentősebb alakját.