Az évtized egyik legnagyobb kulturális beruházásaként valósul meg a Szépművészeti Múzeum térszint alatti bővítése. Az Európai Unió által finanszírozott munkálatok ez év tavaszán kezdőnek és a tervek szerint az új épületszárny 2011 nyarától fogadja majd a látogatókat. Az átalakítással azonban nem pusztán a múzeum épülete újul meg, hanem a Szépművészeti lehetőségeinek, funkcióinak újragondolása és ezzel együtt egy új, hosszú távú stratégia megalkotása is szükségessé válik.
A múzeum új filozófiájának és tartalmának meghatározása azonban az egész magyar múzeumi világot érintő kérdés, így az nem csupán a Szépművészetire hárul, annak megalkotásához szükség van a múzeum iránt érdeklődő szélesebb közvélemény elképzeléseire, javaslataira is. A Szépművészeti ennek jegyében, első lépésként egy szakmai tanácskozással kívánja elindítani a jövőjét érintő disputát.
A február 12-én, pénteken, a Magyar Tudományos Akadémia Felolvasótermébe meghirdetett Kihívások és lehetőségek - a budapesti Szépművészeti Múzeum bővítése és jövőbeni stratégiája című konferencián a múzeumi szakma és a tudománypolitika kiemelkedő személyiségei osztják meg gondolataikat a témában.
Meghívott előadók: Garas Klára akadémikus, a múzeum egykori főigazgatója, Karácsony Tamás, az intézmény bővítésének építésze, Glatz Ferenc akadémikus, az MTA volt elnöke, Vizi E. Szilveszter akadémikus, az MTA volt elnöke, Szabó Miklós akadémikus, Török László akadémikus, Gabriele Finaldi, a madridi Prado főigazgató-helyettese, Snejzana Pintaric, a zágrábi Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója, Rényi András, az ELTE Művészettörténeti Intézet igazgatója és György Péter, az ELTE Médiatanszékének vezetője.