Francisco Goya: Vízhordó lány |
A magyar múzeum az európai festészet klasszikus remekműveit mutatja be Moszkvában: egyebek között Raffaello, Giorgione, Tiziano, Veronese, Tintoretto, Dürer, Hals, Velasquez, El Greco, Goya, Brueghel és további olasz, flamand, valamint holland mesterek alkotásait.
A Szépművészeti Múzeum és a Puskin múzeum közötti együttműködés - a moszkvai intézmény értékelése szerint - mindig is rendkívül gyümölcsöző volt.
A budapesti közgyűjtemény európai mesterműveinek egy része már 1969-ben bemutatkozott a Puskin múzeumban, majd 1971-ben a Szépművészeti Múzeum európai rajzait tekinthette meg a moszkvai közönség, s még ugyanabban az évben rendezték meg Moszkvában, ugyancsak a Puskin múzeumban az 1000 év magyar művészetének remekművei című kiállítást.
A következő évben a Szépművészeti Múzeum részt vett a Puskin múzeum Európai portré a XV-XIX. században című nagy kiállításán. 1973-ban a Szépművészeti XV-XVIII. századi olasz festészeti anyagából láthatott válogatást az orosz főváros közönsége, majd 1979-ben a magyar közgyűjtemény XVI-XIX. századi spanyol alkotásait mutatták be Moszkvában. 1998-ban pedig a magyar múzeum is részt vett a Puskin múzeum fennállásának 100. évfordulója alkalmából rendezett nagy kiállításon.
Budapesten némi hosszabbítás után csak április legvégén zárta be kapuit a Szépművészeti Múzeumban a Puskin múzeum gyűjteményéből rendezett Degas-tól Picassóig című nagy sikerű kiállítás.
A moszkvai Puskin múzeum - amelyet 1912-es megnyitásakor főleg klasszikus szobrok gipszmásolataival népesítettek be -, ma mérhetetlenül gazdag: Oroszországban csak a világ legelsői közé tartozó szentpétervári Ermitázs dicsekedhet jelentősebb gyűjteménnyel.