Szeretünk, Fiume

Képző

Fiume (horvátul Rijeka) a multikulturalitás fellegvárának tekinthető, hiszen az elmúlt néhány évszázadban számos alkalommal került más-más hatalom, nemzet fennhatósága alá, ám ezt sosem gyűlölettel, ellenségeskedéssel viselte, hanem - lakóinak köszönhetően - valami furcsa harmónia megőrzésével. A magyarok, horvátok és olaszok számára egyaránt különös jelentőséggel bíró kikötőváros ennek jegyében nem egy szokványos gyűjtemény képében mutatkozik meg az Országos Széchényi Könytárban. A Fiume magyar emlékezete című tárlat Skultéty Csaba egyedülálló magángyűjteménye révén valósult meg, aki az - édesanyja által örökösen emlegetett és hőn szeretett - városról évtizedek óta gyűjtögette az emlékeket. Ahogy arra Monok István, az OSZK főigazgatója rámutatott, a magánygyűjtő nem egyszerűen felajánlotta gyűjteményét, de meg is rendezhette a kiállítást, amely egy sokak számára példával szolgáló kezdeményezés.
 
 
Sólyom László köztársasági elnök meghatottságának adott hangot "a szeretet jegyében" született kiállítás kapcsán, hiszen amellett, hogy a tárlat a gyűjtő édesanyjának is emléket állít, nagyon személyes, meghitt módon közelít a városhoz. "A levelezőlapokat nézegetve a szemünk előtt épül fel Fiume" - mondta. Hangsúlyozta, hogy Fiume egy olyan közös - olasz, magyar, horvát és osztrák - alkotás, amelyre egyfajta aggálytalan kölcsönösség jellemző: "Szívügyünk lehet ez a hozzáállás, amit szeretnék mindenhol megtalálni". Ivan Bandic, a Horvát Köztársaság magyarországi nagykövete szerint a térség és a város köszönete illeti meg a gyűjtőt, fontos, hogy "az élet napsugaras oldala maradjon meg az emlékezetünkben".
 

fiumekiallitas_giovanbattistacampagnola_oszk_bytsd-4.jpg
Giovan Battista Campagnola

Giovan Battista Campagnola, az Olasz Köztársaság nagykövete egyenesen úgy fogalmazott, hogy az itt megvalósult kiállítás megfelel annak, amit Európa alapítóatyái létre akartak hozni annak idején: a családtörténeti gyűjtemény révén megvalósult tárlat tanúságtétel amellett, hogy biztonságban vagyunk Európában. A kiállítás "hajófedélzetére" lépve hajóládákba csomagolva találunk rá a közös múltunk részeként létező Fiuméra, amely egy személyes, meghitt családi történeten keresztül mutat rá, hogy a jövő kulcsa a toleráns, együttműködő nemzetekben rejlik. A meseszerű képeslapok nem csak a múltat, de közös jelenünket is elénk vetítik, egyúttal követendő példát is statuálva mindannyiunk Fiuméjával.

 
A kiállítás július 11-éig tekinthető meg az Országos Széchényi Könyvtárban.